Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Powstaną hybrydowe zarodki

Recommended Posts

Po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii wydano zgodę na tworzenie hybrydowych zarodków. Uczeni z Newcastle University i King’s College London mają prawo wyhodować ludzko-zwierzęce emrbiony.

Human Fertility and Embryology Authority, po konsultacjach uznała, że takie badania spełniają wszystkie stawiane przez prawo warunki, a opinia publiczna nie ma nic przeciwko nim.

Uczeni z obu instytucji chcą wprowadzić ludzkie DNA do niezapłodnionych zwierzęcych komórek jajowych.

Akademicy z Newcastle mają szanse dowiedzieć się dzięki temu, w jaki sposób DNA programuje różne typy komórek we wczesnej fazie ich rozwoju. Ich koledzy z King’s College mają inny cel. Wykorzystane przez nich DNA będzie pobrane od pacjentów cierpiących na genetyczne choroby neurodegeneracyjne (np. chorobę Parkinsona). Dzięki temu chcą stworzyć całą linię komórek macierzystych zawierających wadliwe geny. Komórki te posłużą naukowcom do badania chorób neurodegeneracyjnych.

Uczeni mówią, że wykorzystanie zwierzęcych komórek jest koniecznością, gdyż trudno jest zdobyć ludzkie komórki jajowe.

Zgodę na tworzenie hybryd wydano wszak pod jednym warunkiem. Nie mogą one rozwijać się dłużej niż 14 dni. Po tym czasie komórki ludzkich embrionów zaczynają się różnicować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy ktoś tu bawi sie w boga? jakiego boga wogóle? oczywiście że tego z biblii. i nie jednej świętej ksiegi. geny małpy + geny niebiańskie = człowiek. czy naprawde potrzebna jest różnica między ewolucjonistami a kreacjonalistami? lol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ojej, a czemu nie odpowidziałeś na pytania dot. 223 genów? :) Jak nie potrafisz pokazać, że masz rację, to może chociaż nie trolluj :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

O przekleństwie hybryd mówiła też mitologia grecka, więc nie tylko chrześcijaństwo.

Naukowcy dla zaspokojenia ciekawości i w "szczytnych celach" zrobią wszystko.  Warto wiedzieć, że w czasach hitlerowskich (też powoływano się na postęp), nie było żadnego przymusu prowadzenia eksperymentów na ludziach. Naukowcom wystarczy dać tylko możliwość ...

 

Czy to jest groźne?

TAK!

Człowiek tym różni się od krowy, że człowiek ma zasady i nimi się kieruje. Gdy się nimi nie kieruje, to zostają same instynkty, czyli zwierzę. Jeśli można przekroczyć granicę o 14 dni, to czemu nie o 40? Jeśli o 40, to czemu nie o 140?  Wszystko jest płynne, nic nie jest pewne. A że nadużycia w sprawie hybryd będą, to jest pewne, bo gdzie jest człowiek, tam i są nadużycia. Człowiek taką ma po prostu naturę. Oczywiście gdy dojdzie do skandalu, to wszyscy będą baaaardzo zaskoczeni ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra, ale gdzie tu jest hybryda? Ze zwierzęcia pozostaną tylko geny mitochondrialne (oraz cytoplazma, czyli praktycznie woda i białka, które lada moment się rozpadną i zostaną zastapione ludzkimi), które w obu gatunkach pełnią te samą funkcję i są związane praktycznie wyłącznie z wytwarzaniem energii w procesach utleniania z dostępem tlenu. Cała reszta genów pochodzi od człowieka, więc organizm będzie się rozwijał wg ludzkiego "scenariusza".

 

A tymczasem ja zapytam: jaką widzisz inną alternatywę dla embrionalnych komórek macierzystych (czy to w 100% ludzkich, czy "hybrydowych", jak to tutaj nazwano) ? Te z płynu owodniowego nie zawsze dają sobie radę, somatyczne są niemal bezużyteczne. Masz jakiś pomysł, jak badać kom. macierzyste, albo jakiś pomysł na równie obiecującą terapię np. w przypadku chorób neurodegeneracyjnych? Przykładowo moja ciocia ma stwardnienie rozsiane - czy podejdziesz do jej wózka inwalidzkiego i powiesz: "przykro mi, właściwie to mamy w ręku obiecujące narzędzie leczenia, ale mam głęboko w d*** pani chorobę, bo boję się że kiedyś jakiś idiota nadużyje tej *bezpiecznej* technologii mimo nieustannej kontroli i zrobi coś złego"?

 

A że nadużycia w sprawie hybryd będą, to jest pewne, bo gdzie jest człowiek, tam i są nadużycia.

To ja proponuję zakazać sprzedaży noży kuchennych, bo można ich nadużyć i zamordować drugiego człowieka. Nie zapobiegajmy rozwojowi, tylko jego nadużyciom - inaczej nigdy nie wyjdziemy z jaskini. Jak sam widzisz, rozwój takich linii ma trwać 14 dni - zacznij się martwić, jak ktoś zacznie to pzredłużać i rzeczywiście wyhoduje hybrydę. Komórki na szalce groźne nie są - pracuję z nimi na codzień i jak widzisz żyję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co najmniej 99% dna jest ludzkie. Łatwiej pozyskać zwierzęce komórki jajowe niż ludzkie. IMO nie jest to po to żeby sobie poeksperymentować czy zaspokoić ciekawość naukowców. To dla dobra ludzkości, być może dzięki takim badaniom będziemy w stanie leczyć choroby dziś nieuleczalne...

A żeby powstała taka prawdziwa hybryda ludzko-zwierzęca, to przypuszczam że musieliby zmiksować ludzkie DNA ze zwierzęcym (tzn wziąć część genów ludzkich, część zwierzęcych). Musieliby tak jeszcze dobrać geny, by w ogóle z tego coś powstało. Natomiast w tym przypadku nie ma takiej możliwości, by powstał pół-człowiek pół-zwierzę. Zazwyczaj przyczyną takich obaw jest niewiedza (i zagorzali katolicy zaczynają się burzyć).

 

Inżynieria genetyczna i komórkowa to przyszłość. Przyszłość medycyny. Trzeba o tym pamiętać, bo bez tego będziemy stali w miejscu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale o czym my tu mówimy? ... o człowieku z kopytami? :)

Maksimum możliwości krzyżowania gatunków to bodajże koń z osłem... :P

Ssak jest tak niezwykle precyzjnym mechanizmem ... a co dopiero jego rozwój - niby 'niewielkie' różnice między gatunkami, po prostu uniemożliwiają dotrwanie do końca ciąży.

Mam wrażenie że nawet niewielka róznica w mitochondrium, mogłaby wystarczająco zdestabilizować cały proces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogę odpowiedzieć tylko w jeden sposób: poczekajmy rok czy dwa, okaże się, czy tak subtelna różnica uniemożliwi rozwój takich zarodków. Spekulacje proponuję odłóżyć na jakiś czas na półkę i poczekać na wyniki badań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oficjalnie to się ponoć nie dowiemy... :)

Ale pewnie czynniki jak chociażby minimalne zmiany komformacyjne białek błonowych mitochondrium, wpłyną na tyle na efektywność, że w pewnym momencie jakieś komórki opóźnią/przyspieszą precyzyjnie zaplanowany moment zróżnicowania i ... wszystko się chociażby geometrycznie pokićka...

pozdrawiam :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, ale z drugiej strony mt jest dość niezależnym organellum, jak zapewne wiesz. O ile mi wiadomo udowadniano już doświadczalnie, że przeszczep mt jest możliwy nawet pomiędzy gatunkami, więc prawdę mówiąc nie sądzę, by była to jakaś szczególna przeszkoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba nie ma co porównywać stabilności dojrzałego organizmu i rozwijającego się od zera ... zobaczymy... :)

Ale jestem gotów postawić Ci piwo, jeśli normalnie rozwinie się zarodek z ludzkim DNA i mitochondrium spoza naczelnych ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko po co miały by takie organizmy powstawać. Muszą niszczyć po 14 dnich i niech tego przestrzegają. Sama ciekawość co się stanie nie jest wystarczającym powodem aby próbować. Zwłaszcza kiedy igra się z życiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale to nie jest sztuka dla sztuki!! Badając takie komórki można osiągnąć bardzo konkretne cele: zbadać lepiej biologię organizmu ludzkiego, sposób różnicowania kom. macierzystych, genetykę i genomikę, biochemię zarodka oraz naprawdę wiele innych rzeczy. Z tego naprawdę mogą być konkretne korzyści, to nie jest zabawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii wydano zgodę na tworzenie hybrydowych zarodków. Uczeni z Newcastle University i King’s College London mają prawo wyhodować ludzko-zwierzęce emrbiony

 

Po modyfikowanej kukurydzy czas zająć się ludzmi (minotaury, sfinksy, pegazy itd). 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chciało Ci się czytać, co napisali inni ? Minotaurów nie będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chciało Ci się czytać, co napisali inni ? Minotaurów nie będzie

 

Przeczytałem, i podsumuję tak, człowiek od ryby różni się (mechanicznie) 5% genów a psychicznie to przepaść, tak więc coś co będzie miało nawet kilka genów innych psychicznie może się różnić porażająco co dla reszty może sie skończyć w sposób niewyobrażalny. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od produktu genu. Poza tym tak długo, jak komórki żyją jedynie w medium hodowlanym, to ty je kontrolujesz i możesz w każdej chwili pozbawić życia. to dość istotna różnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Naukowcy z Chin, Kanady i Wielkiej Brytanii poinformowali o znalezieniu jednego z najlepiej zachowanych embrionów dinozaurów. „Dziecko Yingliang” pozwala lepiej zbadać związki pomiędzy dinozaurami a ptakami. Embrion znajduje się w pozycji charakterystycznej dla współczesnych ptaków na krótko przed wykluciem się. Embrion zidentyfikowano jako należący do grupy owiraptorozaurów (jaszczur, złodziej jaj), terapodów blisko spokrewnionych z ptakami.
   Badający skamieniałość naukowcy zauważyli, że głowa embrionu znajduje się poniżej tułowia, kończyny są po obu jej stronach, a grzbiet jest zawinięty w kierunku szerszego końca jaja. Nigdy wcześniej nie widziano takiej pozycji u żadnego z embrionów ginozaurów. Jest ona jednak powszechna wśród współczesnych ptaków. Odkrycie oznacza, że początki takiej pozycji pojawiły się już u terapodów nie będących ptakami.
   Embrion ma około 27 centymetrów długości i znajduje się wewnątrz 17-centymetrowego jaja. Embriony dinozaurów to jedne z najrzadziej spotykanych skamieniałości. Większość z nich jest niekompletnych z przemieszczonymi kośćmi. Jesteśmy niezwykle podekscytowani znalezieniem „Dziecka Yingliang”. Jest ono świetnie zachowane i pozwoli nam poznać wiele tajemnic dotyczących rozwoju i reprodukcji dinozaurów, mówi główny autor artykułu, doktor Fion Waisum Ma z University of Birmingham. Uczony dodaje, że podobna pozycja „Dziecka Yingliang” i współczesnych ptasich embrionów sugeruje podobne zachowanie przed wykluciem się z jaja.
   „Dziecko Yingliang” liczy sobie 72–66 milionów lat. Zostało zidentyfikowane jako owiraptorozaur na podstawie czaszki. Grupa ta obejmowała upierzone terapody zamieszkujące tereny dzisiejszej Azji i Ameryki Północnej. Skamieniałość znaleziono w prefekturze Ganzhou na południu Chin w skałach z późnej kredy.
   Autorzy badań porównali pozycję embrionu owiraptorozaura z pozycjami embrionów innych terapodów oraz ptaków i na tej podstawie zaproponowali hipotezę, zgodnie z którą zachowanie embrionu przed wykluciem, w wyniku którego przyjął on taką pozycję nie jest unikatowe dla ptaków, ale pojawiło się najpierw wśród terapodów przed dziesiątkami, a może nawet setkami milionów lat.
   Interesująca jest też sama historia embrionu. Został on kupiony przez dyrektora firmy Yingliang Group, pana Lianga Liu, około roku 2000 jako przedmiot, który mógł być jajem dinozaura. Gdy po roku 2010 budowano Yingliang Stone Nature History Museum, pracownicy muzealni wybierający przedmioty na ekspozycję, zidentyfikowali go jako jajo dinozaura. Dopiero wówczas rozpoczęto badania i trafiono na sensacyjną skamieniałość.
   Ten embrion wewnątrz jaja to jedna z najpiękniejszych skamieniałości jakie kiedykolwiek widziałem. Mały dinozaur wygląda jak mały ptak przed wykluciem, zwinięty w jaju. To kolejny dowód wskazujący, że liczne cechy współczesnych ptaków pojawiły się u dinozaurów, mówi profesor Steve Brusatte z University of Edinburgh.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Podczas rzeczywistego użytkowania hybrydy plug-in zużywają więcej paliw kopalnych i emitują do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż wynika to z badań laboratoryjnych. Częściowo dzieje się tak dlatego, że kierowcy nie wykorzystują napędu elektrycznego tak często, jakby mogli – wynika z badań niemieckich naukowców. Aby zaradzić temu problemowi uczeni proponują wprowadzenie przepisów, które zachęcą właścicieli hybryd do częstszego ich ładowania.
   Hybrydy typu plug-in korzystają z silnika spalinowego oraz elektrycznego. Emitują więc mniej szkodliwych gazów do atmosfery, szczególnie jeśli prąd, z którego korzystają, pochodzi z czystych źródeł. Tak mówi teoria i wyniki badań laboratoryjnych. Jednak, jak wynika z nowych badań, rzeczywiste zużycie paliwa i emisja z hybryd zależą od zachowania kierowców oraz tego, jaką część trasy przejeżdżają na silniku elektrycznym.
   Dotychczas brakowało jednak danych z rzeczywistego używania samochodów hybrydowych, a dane laboratoryjne budziły liczne kontrowersje. Na przykład w marcu ukazały się badania brytyjskiej organizacji Which?, z których wynikało, że w rzeczywistości hybrydy mogą zużywać nawet 4-więcej paliwa niż wynika z testów w laboratoriach. Najgorzej wypadł tutaj BMW X5, który był aż o 72% mniej efektywny, niż twierdził producent, a roczne koszty paliwa były o 669 funtów wyższe, niż wynikało to z badań w laboratorium.
   Patrick Plötz i inni niemieccy naukowcy w Instytutu Fraunhofera przyjrzeli się zużyciu paliwa, liczbie przejeżdżanych kilometrów rocznie oraz częstotliwości użycia silnika elektrycznego w ponad 100 000 hybrydach plug-in używanych w Kanadzie, Chinach, Niemczech, Holandii, Norwegii i USA. Dane pochodziły z wcześniej wykonywanych studiów oraz z baz, do których kierowcy indywidualni oraz firmy posiadające hybrydy mogą wpisywać informacje na temat samochodów.
   Analiza danych wykazała, że w rzeczywistości hybrydy plug-in emitują od 50 do 300 gramów CO2/km, czyli 2 do 4 razy więcej niż w testach laboratoryjnych. Zużycie paliwa również było 2 do 4 razy wyższe niż podczas testów, a przyczyną takie stanu rzeczy była niska częstotliwość ładowania samochodów przez kierowców. Plötz mówi, że oficjalne wartości, jakimi posługują się urzędy w wielu krajach – Worldwide harmonized Light-duty vehicles Test Procedure i jego odmiana New European Driving Cycle – bazują na danych z samochodów konwencjonalnych, do których dodano pewne założenia, ale nie dane z rzeczywistego użycia hybryd. Dlatego też założenia dotyczące używania silnika elektrycznego w pluginach są, jak widać, zbyt optymistyczne.
   Problem szczególnie jest widoczny w przypadku... samochodów służbowych. Za ich tankowanie płaci firma. Natomiast koszt ładowania akumulatorów zwykle spada na kierowcę. Zatem użytkownicy takich samochodów korzystają niemal wyłącznie z silnika spalinowego. Widoczne są też spore różnice regionalne. Na przykład w Norwegii, gdzie jest drogie paliwo a tani prąd, pluginy częściej jeżdżą na silniku elektrycznym. Co ciekawe, także w USA, kraju, w którym paliwo jest tanie, kierowcy częściej używają silników elektrycznych. Plötz stwierdza, że wielu kierowców z USA w badanej próbce miało wysoką świadomość ekologiczną, co motywowało ich do częstego ładowania i jazdy na silniku elektrycznym.
   Naukowcy zaproponowali też rozwiązania problemu. Kierowcy indywidualni potrzebują łatwych do zainstalowania urządzeń ładujących kompatybilnych z domową infrastrukturą elektryczną. Ponadto różnego typu ulgi związane z posiadaniem hybrydy powinny być uzależnione od rzeczywistego wykorzystania silnika elektrycznego. Z kolei posiadaczy służbowych hybrydy powinno się zachęcać do ładowania samochodu w domu. Mogliby np. mieć dzięki temu tańszy prąd. Nie powinni też mieć możliwości nieograniczonego bezpłatnego tankowania.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Japonia jest pierwszym krajem, który zezwoli na tworzenie samodzielnie żyjących ludzko-zwierzęcych hybryd. Naukowcy będą mogli tworzyć zwierzęce embriony zawierające ludzkie komórki i wprowadzać je do organizmów zwierząt.
   Hiromitsu Nakauchi, który stoi na czele zespołu z Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu Stanforda, planuje hodowanie ludzkich komórek w embrionach myszy i szczurów, następnie wszczepianie ich do surogatek odpowiednich gatunków. Ostatecznym celem jest stworzenie zwierząt z ludzkimi organami, które będzie można przeszczepiać ludziom.
   Aż do marca w Japonii obowiązywało prawo, które zakazywało utrzymywania przy życiu dłużej niż przez 14 dni zwierzęcych embrionów zawierających ludzkie komórki lub też przeszczepianie takich embrionów do surogatek. W marcu opracowano zasady zmieniające dotychczasowe przepisy, zezwalając na tworzenie hybryd, wszczepianie ich surogatkom i doprowadzanie do porodu.
   W innych krajach, w tym w USA, przepisy zabraniają na doprowadzanie do porodu hybryd. Zresztą od 2015 roku w Stanach Zjednoczonych w ogóle obowiązuje moratorium na badania nad hybrydami.
   Prace Nakauchiego są pierwszymi, które zostaną zaakceptowane na gruncie nowych przepisów. Zgoda powinna zostać wydana w sierpniu.
   Nakauchi twierdzi, że swoje prace będzie prowadził powoli i początkowo nie będzie oprowadzał do porodu. Na początku hybrydowe embriony myszy będą utrzymywane przy życiu przez 14,5 doby. W kolejnym etapie badań hybrydy szczura z ludzkimi komórkami będą hodowane przez 15,5 doby. Ciąża u szczurów trwa około 22 dni. Nakauchi ma następnie zamiar zwrócić się o zgodę na hodowanie przez 70 dni embrionów świni zawierających ludzkie komórki.
   Niektórzy bioetycy wyrażają obawy, że ludzkie komórki mogą opuścić organy, które mają z nich powstać, dostać się do rozwijającego mózgu zwierzęcia i wpłynąć na jego świadomość. Nakauchi zapewnia, że brał po uwagę taką możliwość i że na tyle kontroluje cały proces, iż komórki trafią tylko do tego organu, który ma powstać.
   Naukowcy chcą tworzyć zwierzęce embriony, którym brakuje genów niezbędnych do powstania konkretnego organu, następnie wstrzykiwać w embriony ludzkie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, z których w ciele zwierzęcia rozwinie się ludzki organ.
   Już w 2017 roku Nakauchi poinformował, że w wraz z zespołem wstrzyknęli mysie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste do szczurzego embrionu, który nie był w stanie wytworzyć trzustki. U szczura wytworzyła się trzustka zbudowana całkowicie z mysich komórek. Następnie trzustka ta została przeszczepiona genetycznie zmodyfikowanej myszy, u której wywołano cukrzycę. Trzustka podjęła normalną pracę.
   Jednak z wyhodowaniem ludzkich organów nie będzie tak łatwo. W 2018 roku Nakauchi informował, że eksperyment z ludzkimi komórkami wszczepionymi do embrionu owcy nie powiódł się. Po 28 dniach embrion zawierał bardzo mało ludzkich komórek i nic, co przypominałoby trzustkę. Stało się tak prawdopodobnie ze względu na niewielkie powiązanie genetyczne pomiędzy człowiekiem a owcą.
   Jun Wu, który na University of Texas bada ludzko-zwierzęce hybrydy mówi, że nie ma sensu doprowadzanie do porodu hybryd embrionów tak odległych gatunków jak świnia czy owca oraz człowiek, gdyż ludzkie komórki zostaną szybko z embrionów wyeliminowane. Aby pokonać tę barierę i móc hodować ludzkie organy w organizmach zwierząt odległych od nas genetycznie musimy najpierw zrozumieć mechanizmy molekularne leżące u podstaw rozwoju.
   Dlatego też Nakauch chce pracować stopniowo, by dowiedzieć się, co ogranicza rozwój ludzkich komórek w zwierzęcych embrionach.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Aspiryna zapobiega różnym nowotworom, np. rakowi jelita grubego, ale powoduje też wrzody i krwawienie z przewodu pokarmowego. Dodając dwa do dwóch, Khosrow Kashfi z The City College of New York stwierdził, że skoro wyściółka jelit chroni się przed uszkodzeniami, produkując tlenek azotu(II) i siarkowodór, warto stworzyć przeciwnowotworową wersję z oboma gazami - aspirynę-NOSH.
   Nowa aspiryna uwalnia NO i H2S podczas rozkładu. W artykule opublikowanym w Medicinal Chemistry Letters Kashfi ujawnił, że stworzono serię czterech hybrydowych aspiryn NOSH. Amerykanie dodawali je do 11 linii komórek nowotworowych, w tym raka prostaty, piersi czy trzustki. Linie miały różne pochodzenie: gruczołowe, nabłonkowe oraz limfocytowe. Okazało się, że [hybryda] jest znacznie skuteczniejsza od samej aspiryny. Wszystkie NOSH wyjątkowo efektywnie hamowały wzrost linii, ale najlepsza była hybryda NOSH-1. Później, bazując na wydzielaniu dyhydrogenazy mleczanowej (LDH), wykazano, że nie jest ona cytotoksyczna.
   Poziom LDH wzrasta w wyniku wzmożonego rozpadu czerwonych krwinek, stanowi także wykładnik obrotu komórkowego niektórych nowotworów, np. czerniaka czy białaczek.
   W przypadku raka jelita grubego skuteczność aspiryny-NOSH była aż 100.000 razy wyższa od zwykłej aspiryny. Komórki rakowe przestawały się dzielić i obumierały. Wszystko wskazuje więc na to, że do zwalczenia guza można będzie stosować mniejsze dawki.
   Podczas badań na zwierzętach Kashfi stwierdził, że aspiryna-NOSH im nie szkodzi. U gryzoni z ludzkim rakiem jelita grubego 18-dniowa terapia zmniejszyła guzy aż o 85%, nie uszkadzając przy tym jelita.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Naukowcy stworzyli pierwsze na świecie małpy-chimery. Hex, Roku i Chimero są ponoć zdrowe i normalnie zbudowane, a ich ciała składają się z komórek pochodzących z 6 różnych genomów. Autorzy raportu z pisma Cell podkreślają, że udało im się poczynić olbrzymie postępy, ponieważ dotąd chimerami były głównie myszy.
   Shoukhrat Mitalipov z Oregon Health & Science University (OHSU) zebrał w jednym miejscu komórki pochodzące z kilku embrionów rezusów i zaimplantował je samicom. Kluczem do sukcesu było zmieszanie komórek na bardzo wczesnym etapie rozwoju (z 2-4-komórkowych blastocyst), bo są one totipotencjalne, tzn. mogą się różnicować w każdy typ komórkowy organizmu.
   Komórki nigdy się nie spajają, ale pozostają w pobliżu i współpracują, by utworzyć tkanki oraz narządy. Stwarza to niemal nieograniczone możliwości naukowe - podkreśla Mitalipov.
   Pierwsze próby amerykańskiego zespołu z wszczepianiem do embrionów małp hodowlanych zarodkowych komórek macierzystych, a więc zabieg wykorzystywany w przypadku myszy, zakończyły się niepowodzeniem. Uzyskiwano bowiem organizmy, w których występowały wyłącznie komórki zarodka macierzystego.
   Porażka nie zniechęciła biologów, dlatego zamiast korzystać z zamrożonych komórek, zdecydowali się na pobieranie ich ze środka masy embrionu i wstrzykiwanie bezpośrednio do drugiego zarodka. W rezultacie nie uzyskano pojedynczej chimery, ale bliźnięta. Kiedy Amerykanie wpadli wreszcie na trop skuteczniej metody, pobierali pojedyncze komórki blastocysty, a następnie mieszali komórki pochodzące od 3-6 dawców, uzyskując w ten sposób 29 nowych blastocyst. Wybrali 14 najsilniejszych i wszczepili je 5 surogatkom. U wszystkich implantacja się powiodła. U 3 samic ciążę zakończono przed terminem i badano płody-chimery, później w wyniku cesarskiego cięcia urodziły się bliźnięta Roku i Hex oraz "samotny" Chimero. Wszystkie matki odrzuciły dzieci. Naukowcy spekulują, że powodem był nienaturalny dla nich sposób urodzenia młodych. Na razie nie wiadomo, czy Roku, Xex i Chimero mogą mieć dzieci.
   Akademicy z OHSU sugerują, że embrionalne komórki macierzyste naczelnych, które są niekiedy w laboratorium od przeszło 20 lat, nie mają tych samych możliwości, co komórki pobrane z żywych embrionów. Musimy wrócić do podstaw i badać nie tylko hodowle embrionalnych komórek macierzystych, ale także komórki macierzyste w embrionach. Nie możemy modelować wszystkiego na myszach. Jeśli chcemy przejść z terapiami z komórek macierzystych z laboratoriów do klinik i od myszy do ludzi, musimy zrozumieć, co komórki naczelnych mogą, a czego nie.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...