Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bezgłośne głośniki

Recommended Posts

Być może już wkrótce będzie można słuchać muzyki bez konieczności zakładania słuchawek i nie przeszkadzając jednocześnie znajdującym się obok osobom – mówi Chan-Hui Lee. Jest on bowiem, wraz z kolegami z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii, autorem „osobistego systemu głośników”.

Naukowcy chcą stworzyć dzięki niemu strefę, w której dźwięk będzie słyszalny, ale osoby stojące poza nią usłyszą go znacznie słabiej bądź w ogóle.

Prototypowy zestaw składa się z 9 miniaturowych głośniczków ustawionych w rzędzie o długości 33 centymetrów. Przy odpowiednio ustawionych głośnikach natężenie dźwięku w strefie było o 20 decybeli wyższe, niż poza nią. To różnica taka, jak pomiędzy normalną rozmową a szeptem.

Celem Koreańczyków jest opracowanie systemu, który zmieści się w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe czy palmtopy. Posiadacz takiego telefonu mógłby słuchać muzyki np. trzymając urządzenie przed sobą, a jego otoczeniu muzyka by nie przeszkadzała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z jednej strony ciekawe, ale z drugiej nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie chcemy się pochwalić jakimś dźwiękiem/mp3'ką, a ta osoba na to, że nic nie słyszy. To co wtedy mamy powiedzieć? 'Stań tutaj, bo stąd nie słychać' (Pomijając fakt, że ta osoba stoi metr od nas.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dość ciekawy wynalazek tworzący własną strefę do słuchania. Szczególnie to może być dobre w przypadku zestawów 5.1/7.1 (o ile będzie to w takich zestawach).

 

@Mrówa

Jak ktoś się chce pochwalić pewną mp3-jką własnie np. z odtwarzacza MP3, to daje drugiej osobie słuchawkę. W tym przypadku musiałby dać mu po prostu odtwarzacz zamiast słuchawki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem najprościej gdyby w np. telefonie obok opcji "głośnomówiący" byłaby "cichomówiący", czyli właśnie rozwiązanie pana Chana i kolegów. Jeden jedyny przełącznik i mamy naprawdę bardzo ciekawą alternatywę - chociaż zastosowanie w telefonach jakoś do mnie nie przemawia - co innego podczas oglądania filmów! Wyobraźcie sobie oglądanie filmu z ukochaną, na normalnym zestawie 7.1 i do tego BEZ interwencji w życie pozostałych domowników / sąsiadów / kogokolwiek kto mógłby poczuć się "urażony"! Moim zdaniem genialny wynalazek! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Serpher

 

Fakt. Ale akurat ja wspomniałem o na przykład trybie głośnomówiącym w telefonach komórkowych. : ]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Przed dwoma laty chińscy naukowcy odkryli, że w nanorurkach zachodzi zjawisko termoakustyki. Podgrzane nanorurki wydają dźwięki. Wystarczy zatem przepuścić przez nie prąd elektryczny, a uzyskamy fale dźwiękowe. Chińczycy zademonstrowali swoje odkrycie w bardzo spektakularny sposób. Utworzyli z warstwy nanorurek głośnik, przymocowali go do kawałka materiału umieszczonego na maszcie i podłączyli odtwarzacz MP3. Nanorurkowy głośnik działał, mimo że materiał, pod wpływem podmuchów powietrza, ciągle się wyginał.
   Chińczycy nie sprawdzili jednak, czy ich głośnik będzie działał pod wodą. Dokonał tego Ali Aliev wraz z kolegami z University of Texas. Okazało się, że cienka warstwa nanorurek generuje w wodzie dźwięki o częstotliwości przydatnej do... wykrywania łodzi podwodnych. Dzięki nim sonary będą mogły określić położenie, głębokość i prędkość poszukiwanego obiektu. Jednak to nie wszystkie zalety głośnika. Amerykańscy naukowcy doszli również do wniosku, że można tak przygotować nanorurkowe płachty, by wygłuszały konkretne częstotliwości, co oznacza, że łodzie podwodne nie tylko będą mogły wykrywać inne obiekty, ale również, dzięki temu samemu materiałowi, pozostaną dla nich niewidoczne.
   Poniżej można posłuchać chińskiego głośnika na wyginającym się materiale.
    
   http://www.youtube.com/watch?v=8aoflVUvwlQ&hl=pl_PL&fs=1
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Współczesne laptopy dysponują wystarczającą mocą, by użytkownik mógł uruchomić na nich nawet najbardziej wymagające gry. Jednak bardzo często za możliwościami procesora czy układu graficznego nie nadążają wbudowane głośniki, przez co gracz nie może cieszyć się wystarczająco dobrym dźwiękiem.
   Logitech proponuje lekki Laptop Speaker Z205, który pomoże nam rozwiązać ten problem.
   Urządzenie zaprojektowano tak, by w łatwy i wygodny sposób można było dołączyć je do dowolnego komputera przenośnego. Dzięki dwóm wysokiej klasy membranom i wzmacniaczowi użytkownik Z205 może korzystać z dźwięku stereo.

   Głośnik zasilany jest z portu USB, dzięki czemu nie potrzebujemy osobnych zasilaczy i wtyczek sieciowych. Łączna moc urządzenia wynosi 2 waty.
   Wymiary głośnika to 6,4x18x3,43 cm, a jego waga wraz z kablem i pokrowcem nie przekracza 200 gramów.
   Głośnik można już kupić w cenie 159 złotych.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Naukowcom z pekińskiego Tsinghua University udało się zbudować głośniki z węglowych nanorurek. Jak zapewnia szef zespołu badawczego, Kai Li Jiang, ich konstrukcja jest prostsza niż tradycyjnych głośników, a emitowany dźwięk nie odbiega od nich jakością.
   Obecnie najczęściej w głośnikach stosuje się cewkę magnetyczną, która pod wpływem prądu wywołuje drgania membrany, prowadząc do powstania dźwięku. Chińska konstrukcja umożliwia zrezygnowanie z magnesu. Składa się ona z dwóch elektrod przymocowanych do membrany z nanorurek. Całość działa zatem nie dzięki elektromagnetycznie wzbudzanym wibracjom, a dzięki efektowi termoakustycznemu. Prąd zmienny co jakiś czas ogrzewa membranę, powodując ciągłe wahania temperatury. Te z kolei prowadzą do powstawania różnicy ciśnień w powietrzu otaczającym głośnik i generowania dźwięku - wyjaśnia Jiang.
   Chińskie głośniki można produkować w wielu różnych kształtach. Ponadto są one przezroczyste, a więc można je umieszczać na różnych powierzchniach, np. na oknach czy ekranach monitorów. Ponadto ich produkcja nie jest skomplikowana. Najpierw trzeba stworzyć taką matrycę z nanorurek, w której wszystkie będą skierowane w jedną stronę. Następnie wystarczy przenieść je na podłoże i podłączyć elektrody.
   Jiang poinformował, że jego zespół produkował duże ilości odpowiednich matryc na 4-calowych plastrach krzemowych metodami podobnymi do wykorzystywanych w przemyśle półprzewodnikowym. Z jednego 4-calowego plastra można otrzymać nanorurkową matrycę o powierzchni 6 metrów kwadratowych.
   Nowych głośników nie można jednak podłączyć bezpośrednio do współczesnych urządzeń. Są one bowiem przystosowane do współpracy z głośnikami magnetoelektrycznymi i po podłączeniu doń głośników nanorurkowych otrzymalibyśmy zbyt wysokie dźwięki. Problem można jednak łatwo rozwiązać poprzez zastosowanie dodatkowego, prostego obwodu elektrycznego.
   Twórcy głośnika z nanorurek mówią, że obecnie wystarczy tylko opracować proces, pozwalający na przemysłową produkcję ich urządzenia. Są optymistycznie nastawieni co do rynkowych perspektyw swojego wynalazku.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Oto-Shigure to parasol, który jednocześnie jest... osobistym systemem audio. Twórcami niezwykłego urządzenia są naukowcy z Keio University i firmy Toa Engineering.
   Oto-Shigure wygląda jak tradycyjny japoński parasol z bambusa i pokrytego olejem papieru. Można go jednak podłączyć do odtwarzacza MP3 i cieszyć się dźwiękiem zapewnianym przez miniaturowy wzmacniacz oraz cztery wibrujące silniczki. Wprawiają one czaszę parasola w drgania, zamieniając go w duży głośnik. Ma on tę olbrzymią zaletę, że zapewnia trójwymiarowy dźwięk, słyszany jedynie do osoby, która znajduje się pod parasolem. Można więc słuchać muzyki nie przeszkadzając znajdującym się obok ludziom.
   Parasol ma trafić na rynek w przyszłym roku. Będzie kosztował mniej niż 100 dolarów.
    
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W ofercie firmy BOYNQ znalazła się cała seria różowych akcesoriów komputerowych o niezwykłych kształtach. Co ciekawe, często spełniają one funkcje, których nie można spotkać w analogicznych produktach konkurencji.
   Alibi to głośnik komputerowy, który, dzięki odpowiedniemu kształtowi i technologii Audio Lens, zapewnia dźwięk przestrzenny. Producent wyposażył go w mikrofon kierunkowy i kamerę internetową, dzięki czemu głośnik można wykorzystać do rozmów ze znajomymi. Rozdzielczość kamery wynosi 640x480 pikseli. Można ją odchylać od pionu o 25 stopni i obracać o 300 stopni.
   Obok komputera można ustawić też różowy... toster, który jest ni mniej, ni więcej tylko czytnikiem kart pamięci 7 w 1. Obsługuje standardy Compact Flash I i II, MicroDrive, SD, MMC, Memory Stick oraz xD. Z komputerem łączy się on za pomocą portu USB 2.0.
   Firma BOYNQ szczególną wagę przywiązuje jednak do Vase, dwudrożnego szerokopasmowego głośnika. Także i on oferuje dźwięk przestrzenny i technologię Audio Lens. Producent zastosował w nim dwa ekranowane głośniki: szerokopasmowy o mocy 3W i wysokotonowy, którego moc wynosi 0,5 W.
    
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...