Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odkryli geny otyłości

Recommended Posts

Naukowcy z Albert Einstein College na Yeshiva University odkryli geny odpowiedzialne za składowanie tłuszczu w komórkach. Tym samym znaleźli odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań biologii. Ich prace mogą przyczynić się do opracowania nowych metod walki z otyłością i związanymi z nią chorobami.Dotychczas znaliśmy geny odpowiedzialne za syntetyzowanie tłuszczów. Nie były jednak znane te, które prowadziły do ich składowania w formie kropli lipidowych.Składowanie tłuszczu w formie kropli lipidowych pozwala komórkom na korzystanie z tłuszczu jako źródła energii. Jest to powszechnie stosowana metoda w świecie zwierzęcym. Spotykamy ją od drożdży po ludzi. Gdy dochodzi do przechowywania nadmiaru kropli lipidowych, mamy do czynienia z otyłością - mówi doktor David Silver.Silver wraz z kolegami zidentyfikował dwa geny odpowiedzialne za tworzenie kropli. Nazwano je FIT1 i FIT2 (od Fat-Inducing Transcripts 1 i 2). Oba geny kodują białka, które składają się z więcej niż 200 aminokwasów. Oba są podobne do siebie w 50%, a sekwencja aminokwasów w proteinach FIT nie przypomina sekwencji w żadnych innych białkach, co wskazuje, że FIT są nową rodziną genów.Naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów, które potwierdziły rolę FIT1 i FIT2. Podczas jednego z nich w kolonii ludzkich komórek zwiększyli ekspresję obu genów. Okazało się, że o ile szybkość syntezy tłuszczów w badanej kolonii była taka sama jak w kolonii kontrolnej (z normalnym poziomem FIT), to znacząco wzrosła liczba kropli lipidowych. W kolonii z większą ilością FIT było ich nawet 6-krotnie więcej, niż w kolonii kontrolnej.Inny eksperyment polegał na usunięciu FIT2 z komórek tłuszczowych myszy (w komórkach tych nie występuje ekspresja FIT1). Uczeni wnioskowali, że jeśli usuną FIT2, to liczba kropli lipidowych powinna spaść. Eksperyment potwierdził ich teorię. Zaobserwowali olbrzymią redukcję liczby kropli lipidowych.Rola FIT została potwierdzona również podczas eksperymentów na rybach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To wielki krok w kierunku lepszych metod odchudzania. Może będzie coś na wzór "Gruby i chudszy"? :)

 

@Mrówa

Na pewno kiedyś je odkryją, ale na pewno nie zastosują tej wiedzy do "eliksiru młodości". Spowodowałoby to przeludnienie planety.

 

@zyghom

Rzeczywiście w McDonaldzie przydałby się takie "tabletki". Szczególnie w amerykańskim McDonaldzie :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oba geny kodują białka, które składają się z więcej niż 200 aminokwasów

 

Czy aminokwasów nie jest gdzieś koło 20?? powinno być chyba kombinacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie kombinacji, tylko aminokwasów. Dane białko składa się z 200 sztuk aminokwasów ("cząsteczek"), spośród których wszystkie zamykają się w grupie 22 aminokwasów białkowych ("substancji chemicznych").

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 22 czy 20? Bo już zgłupiałem... :-\

20 klasycznych + hydroksyprolina + selenocysteina. Te dwa ostatnie to pochodne klasycznych aminokwasów, pojawiają się bardzo rzadko, np. hydroksyprolina prawie wyłącznie w kolagenach, dlatego ta lista często jest upraszczana do 20. A i tak nie wiadomo, czy jest to ostateczna lista :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...