Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ruszyła produkcja zwijalnych wyświetlaczy

Recommended Posts

Holenderska firma Polymer Vision rozpoczęła produkcję pierwszych zwijalnych wyświetlaczy. Powstają one w fabryce w Southampton w Wielkiej Brytanii.
Dzięki pracom holenderskiego przedsiębiorstwa na rynku mają pojawić się telefony komórkowe wyposażone w duże (początkowo 5-calowe) wyświetlacze.

W przyszłości w komórkach znajdziemy nawet większe ekrany.

Polymer Vision, której firmą-matką jest Philips, stosuje technologię TFT w połączeniu z systemem elektronicznego papieru firmy E-Ink. Przedsiębiorstwo mówi, że w badaniach nad zwijalnymi wyświetlaczami wyprzeda konkurencję co najmniej o rok.

Produkty Polymer Vision mają wszystkie zalety elektronicznego papieru: są lekkie, zużywają niewiele energii, zapewniają dobrą rozdzielczość oraz podobne do papieru właściwości pod względem jakości druku i możliwości jego odczytania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Na kanadyjskim Queen's University powstał rewolucyjny interaktywny papierowy komputer. Jego twórca, Roel Vertegaal porównuje go do elastycznego iPhone'a.
   To przyszłość. Za pięć lat wszystko będzie wyglądało i będzie używane w taki właśnie sposób. Ten komputer wygląda, zachowuje się i pracuje jak niewielki kawałek interaktywnego papieru. Pracujesz z nim zginając go w kształt telefonu komórkowego, wyginając róg by przewrócić kartkę lub też pisząc na nim za pomocą długopisu - mówi Vertegaal.
   PaperPhone robi to wszystko, co współczesny smartfon - może przechowywać książki, odtwarzać muzykę, nawiązywać połączenia elektroniczne. Jest przy tym elastyczny, oferuje 9,5-calowy cienki wyświetlacz z technologią e-ink.
   Oficjalna premiera PaperPhone'a będzie miała miejsce 10 maja podczas konferencji Computer Human Interaction 2011.
   Doktor Vertegaal mówi, że jego wynalazek pozwoli np. pozbyć się z biur tradycyjnego papieru. Wszystko może być przechowywane w formie cyfrowej, a komputery PaperPhone można po prostu układać jeden na drugim jak kartki papieru czy też porozkładać na biurku - stwierdza.
   W pracach nad rewolucyjnym komputerem brali udział uczeni z Arizona State University, Queent University oraz E Ink Corporation.
    
   http://www.youtube.com/watch?v=Rl-qygUEE2c
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Papier elektroniczny, wykorzystywany obecnie przede wszystkim w e-bookach, może zyskać nowe funkcje. Niewykluczone, że uda się za jego pomocą prezentować kolorowe obrazy wideo w wysokiej rozdzielczości.
   Han You i Andrew Steckl z University of Cincinnati udowodnili, że odpowiednio manipulując kroplami kolorowego oleju można uzyskać kolorowy obraz o wysokiej rozdzielczości.
   You i Steckl stworzyli też prototypowy wyświetlacz, który składał się trzech warstw oleju (czerwony, zielony i niebieski) przedzielonych warstwami wody. Pomiędzy nimi znajdował się hydrofobowy izolator i hydrofilna siatka regulująca przepływ elektronów. Całość zamknięto pomiędzy elektrodami.
   Warstwy z olejem były podzielone na kolumny, tworzące piksele.
   Naukowcy pokazali dwa wyświetlacze o rozdzielczości od 1000 do 2000 pikseli. Każdy z pikseli miał wymiary 200x600 mikrometra lub 300x900 mikrometra.
   Zmiana koloru polegała na przyłożeniu napięcia do warstwy wody sąsiadującej z warstwą oleju o danym kolorze. Niskie napięcie powodowało, że olej przesuwał się, ustępując miejsca wodzie, przez którą było widać warstwy oleju leżące poniżej.
   Szybkość przełączania pikseli wyniosła około 10 milisekund dla kropli o wymiarach 200x600 mikrometrów.
   Zarówno czas przełączania jak i jakość obrazu są znacznie lepsze od wszystkiego, co dotychczas uzyskano na e-papierze. To jednak dopiero początek badań i, jak zastrzega, Steckl "na papier elektroniczny wyświetlający wideo o dużej rozdzielczości i w pełnym kolorze będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat".
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma LG Philips LCD dowodzi, że technologia elektronicznego papieru staje się coraz bardziej dojrzała. Podczas styczniowych targów CES (Consumer Electronics Show), zostanie zaprezentowany kolorowy wyświetlacz o przekątnej ekranu wynoszącej 14,3 cala. Urządzenie pracuje w rozdzielczości 1280×800 pikseli i potrafi pokazać kolory z palety 16,7 miliona barw. Nieco ponad pół roku wcześniej elektroniczny papier tego typu mógł pokazać jedynie 4096 kolorów. Obecnie dorównuje już typowym wyświetlaczom laptopów. W panelu wykorzystano tę samą technologię tranzystorów cienkowarstwowych (TFT) co w standardowych monitorach LCD, jednak zamiast szkła, zastosowano w nim metalową folię oraz plastikowe podłoże. Dzięki nim ekran stał się elastyczny, a jego grubość wynosi jedynie 0,3 mm. Obraz z takiego wyświetlacza jest dobrze widoczny pod każdym kątem, także wtedy, gdy ekran zostanie wygięty. Oprócz wspomnianego prototypu, Koreańczycy przygotowali również czarno-białą wersję e-papieru o rozmiarach kartki B5 (176×250 mm). Choć ma uboższe możliwości, prawdopodobnie ten właśnie wyświetlacz jako pierwszy trafi do produkcji masowej, planowanej na 2008 rok.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma Fuji Xerox zaprezentowała elektroniczny papier, na którym można umieszczać kolorowe obrazy. Prototypy wykonano w innej technologii niż najpopularniejsze obecnie modele firmy E-Ink, jednak odznaczają się one typowymi cechami e-papieru, tzn. zachowują obraz bez konieczności zasilania, wyglądem przypominają zwykły papier, a ponadto są bardzo cienkie i elastyczne. Wspomniane prototypy wykonano z trzech warstw ciekłych kryształów (po jednej na każdy kolor podstawowy). Mają one rozmiar kartki A6 (planowane są wersje A4), ich maksymalny współczynnik odbicia światła wynosi 27,4%, natomiast poziom kontrastu – 6,4:1. Niestety, sposób umieszczania na nich treści jest na tyle nietypowy, że w tej chwili nie nadają się one do stosowania w popularnym sprzęcie elektronicznym. Aby na e-papierze ukazał się jakiś obraz, konieczne jest bowiem jego "wydrukowanie" światłem za pomocą optycznego systemu, składającego się m.in. z kolorowych paneli LED. Ponadto zastosowane filtry barwne (czerwony, niebieski i zielony) bardziej pasują do typowych monitorów z obrazem podświetlanym od tyłu, a nie oświetlanym z przodu (tu odpowiedniejsze byłyby kolory spotykane np. w drukarkach atramentowych).
   Najprawdopodobniej zaprezentowana technologia przyda się do zmniejszenie zużycia papieru w biurach. Za jej pomocą można bowiem uzyskać systm obiegu dokumentów, w którym nie ma kosztów materiałów eksploatacyjnych, tzn. papieru czy tonera do drukarek.

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Amerykańskie wydawnictwo Hearst ogłosiło, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy rozpocznie wydawanie pisma Seattle Post Intelligencer na papierze elektronicznym. Nikt wcześniej nie zadeklarował podobnych zamiarów.
   Gazeta będzie miała format A3, a jej grubość nie przekroczy grubości karty bankomatowej. Nabywca elektronicznego Seattle Post Intelligencera będzie mógł go zwinąć i zabrać ze sobą. Kolejne strony będą "obracane” dzięki dotknięciu odpowiedniego obszaru wyświetlacza.
   Olbrzymią przewagą gazety elektronicznej nad papierowymi będzie fakt, że publikowane w niej treści można zamieszczać na bieżąco, a nie, jak w przypadku tradycyjnej prasy – z jednodniowym opóźnieniem.
   Same wyświetlacze, z których skorzysta Hearst będą produkowane przez firmę LG.Philips, która używa technologii firmy E Ink. Hearst zainwestował w E Ink już przed dziesięciu laty.
   Na razie nie wiadomo, czy elektroniczny Seattle Post Intelligencer będzie kolorowy. Papier E Inka wyświetla obraz w odcieniach szarości, a jego rozdzielczość jest taka sama, jak rozdzielczość druku gazetowego. Litery są więc łatwo czytelne, a wzrok nie męczy się tak, jak przy czytaniu z ekranu. Ponadto obecnie dostępne czytniki używają prądu tylko do zmiany zawartości wyświetlacza, więc e-papier jest bardzo energooszczędny, co oznacza, że nie wymaga częstego ładowania. Na przykład urządzenie Reader, które zadebiutowało w USA w październiku ubiegłego roku pozwala na przeczytanie 7500 stron na jednym ładowaniu baterii.
   Możliwe jednak, że Seattle Post Intelligencer zaoferuje pełnokolorowy obraz. LG.Philips ogłosiła bowiem niedawno, że opracowała kolorowy e-papier i to od razu formatu A4. Ma on grubość 0,3 milimetra i wyświetla 4096 kolorów.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...