Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Co znajdzie się w SP1 dla Visty

Recommended Posts

Microsoft udostępnił informacje dotyczące zmian, jakie przyniesie ze sobą Service Pack 1 dla Windows Visty. Koncern zapewnia, że dzięki SP1 jego najnowszy OS będzie pracował bardziej wydajnie, stanie się stabilniejszy i bardziej bezpieczny. Vista z SP1 ma o 50% szybciej kopiować dane, otwierać pliki graficzne czy tworzyć kopie zapasowe.

SP1 wkracza właśnie w fazę publicznych testów, więc pobrać będzie mógł go każdy użytkownik Visty. W najbliższym czasie pojawią się zapewne niezależne recenzje, na podstawie których będziemy mogli zweryfikować zapewnienia Microsoftu.

Tymczasem na potężnej liście zapowiadanych poprawek znalazła się m.in. obietnica poprawienia systemu archiwizacji plików (ma on obsługiwać pliki szyfrowane – EFS), koncern z Redmond zapowiada też polepszenie narzędzia SRT (Startup Repair Tool), które będzie w stanie poradzić sobie z większą liczbą problemów oraz poprawienie działania protokołu IPv6. Lepiej mają działać bezprzewodowe połączenia ad-hoc i połączenia P2P.

Poprawiona zostanie wydajność systemu podczas przeglądania lokalnych zasobów sieciowych, zmniejszone będzie zużycie energii procesora w czasie, gdy będzie on oczekiwał na zadania, poprawiono wydajność systemu podczas jednoczesnej pracy z wieloma plikami.

Microsoft obiecuje również zwiększenie prędkości otwierania, kopiowania, rozpakowywania czy pakowania plików. Ulepszono narzędzie ReadyBoost, dzięki czemu Vista będzie szybciej wychodziła ze stanu uśpienia i usunięto problemy ze zintegrowanymi rdzeniami wideo.
Mimo, że na razie nie było poważnych ataków na Vistę, koncern poprawił też jej bezpieczeństwo. Wprowadzono nowe interfejsy API, które lepiej współpracują z Kernel Patch Protection, w systemie Data Execution Protection wprowadzono nowe funkcje, poprawiono klienta Remote Desktop oraz rozbudowano narzędzie BitLocker Drive Encryption.

Po zainstalowaniu SP1 Vista będzie obsługiwała cały szereg nowych standardów szyfrowania (m.in. SHA-256, AES-GCM, ECDSA czy SHA-384), obsłuży też nowy standard zabezpieczenia VPN (SSTP – Secure Sockets Tunnel Protocol). Zastosowano w niej też nowy generator liczb pseudolosowych (przypomnijmy, że w generatorze stosowanym w Windows 2000 i XP odkryto pewne niedociągnięcia). Vista SP1 obsłuży też najnowszy standard dla sieci bezprzewodowych 802.11n i nowe metody szyfrowania takich sieci.

Microsoft postanowił ułatwić pracę administratorom i udoskonalił narzędzia, które wykorzystują oni do zarządzania pecetami w sieci lokalnej.

Service Pack 1 dla Windows Visty ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pomimo wcześniej pojawiających się wątpliwości, dotyczących tego, czy Microsoft dotrzyma terminu, na razie wszystko wskazuje na to, że SP1 rzeczywiście zostanie udostępniony przez końcem marca 2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Microsoft oskarżył jednego z największych brytyjskich sprzedawców detalicznych o produkowanie pirackich kopii Windows. Zdaniem koncernu firma Comet Group PLC, która posiada drugą co do wielkości sieć sprzedaży elektroniki, w jednej ze swoich fabryk nielegalnie produkuje CD z Windows.
   Microsoft wystąpił do sądu przeciwko Comet Group. Jak napisaliśmy w złożonej dzisiaj skardze, Comet wyprodukował i sprzedał niczego niepodejrzewającym klientom w Wielkiej Brytanii tysiące podrobionych płyt. Działania Cometa były nieuczciwe wobec klientów. Oczekujemy innej postawy od sprzedawców produktów Microsoftu - i nasi klienci zasługują na lepsze traktowanie - powiedział David Finn, prawnik z Microsoftu.
   Koncern twierdzi, że w fabryce w Hampshire Comet wyprodukował dziesiątki tysięcy płyt z Windows XP i Windows Vista i rozprowadził je wśród klientów w Wielkiej Brytanii.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że Microsoft powinien wziąć na siebie dostarczanie poprawek dla programów firm trzecich. Zdaniem części ekspertów znacząco zwiększyłoby to bezpieczeństwo użytkowników systemu Windows.
   Przedstawiciele Microsoftu oświadczyli, że koncern nie będzie dostarczał poprawek innych firm za pomocą Windows Update w Windows 8.
   Farzana Rahman, menedżer grupy zajmującej się Windows Update, napisała na blogu: „wielka różnorodność mechanizmu dostarczania poprawek, narzędzi instalacyjnych oraz bardzo różne podejścia do wydawania aktualizacji powodują, że niemożliwe jest wykorzystanie Windows Update do dostarczania poprawek dla wszystkich programów dla Windows". Rahman dodał również, że jego firma nie jest w stanie sprawdzić całego oprogramowania wykorzystywanego przez użytkowników Windows.
   Jedyne działania, jakie podejmuje Microsoft odnośnie poprawek firm trzecich to dostarczanie sterowników dla Windows za pośrednictwem Windows Update oraz okazjonalne blokowanie kontrolek ActiveX na prośbę ich twórców.
   „Zgadzamy się z tym, że tak wiele różnych mechanizmów poprawek to rozwiązanie niedoskonałe. Każda aplikacja ma własny sposób aktualizacji, trzeba pamiętać, by uruchomić mechanizm aktualizacji, nigdy nie wiadomo kiedy i jak działa taki mechanizm oraz co może zrobić. Użytkownicy z zadowoleniem przywitaliby jeden wspólny mechanizm poprawek" - stwierdza Rahman.
   „Rozumiem ich sposób myślenia, ale z drugiej strony to olbrzymie rozczarowanie. Microsoft mógłby pokazać się w bardzo dobrym świetle wprowadzając taki mechanizm, a jednocześnie byłby to olbrzymi krok naprzód w dziedzinie bezpieczeństwa" - mówi Wolfgang Kandek z Qualys, który jest entuzjastą takiego rozwiązania.
   Kandek rozumie, że Microsoft może nie być w stanie weryfikować każdej poprawki każdego programu, ale mógłby zrobić to przynajmniej w przypadku najważniejszych i największych graczy, takich jak Adobe Reader i Flash Player.
   „Uważam, że są takie organizacje, a Adobe jest jedną z nich, w przypadku których Microsoft mógłby wziąć na siebie obowiązek dostarczania poprawek. Trzeba by tylko porozumieć z kilkoma dużymi firmami, które tworzą dla swoich produktów dobrze przetestowane poprawki" - mówi Kandek.
   Przedstawiciele znanej firmy Secunia uważają, że Microsoft powinien rozpowszechniać poprawki do wszystkich programów dla Windows.
    
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Microsoft wyciągnął wnioski z błędów, jakie popełnił przy systemie Windows Vista i zapewnia, że Windows 8 nie będzie wymagał kupna nowego sprzętu. Kontynuujemy trend, który rozpoczęliśmy wraz z Windows 7. Wymagania systemu nie będą się zwiększały, a z czasem mogą się nawet zmniejszać. Windows 8 będzie pracował na większości komputerów, gdyż będzie miał takie same lub mniejsze wymagania co Windows 7 - powiedział jeden z menedżerów Microsoftu, Michael Angiulo. Ponadto interfejs Windows 8 będzie dostosowywał się do sprzętu, jaki posiada użytkownik. Jeśli zatem rozbudujesz swojego peceta lub kupisz nowego, Windows dostosuje się do zmian - zapewnił.
   W Windows 8 znajdą się też pewne mechanizmy, których standardowy sprzęt nie obsłuży. Na przykład interfejs zaprojektowano tak, by optymalnie wyświetlał się na ekranach 16:9 o rozdzielczości co najmniej 1366x768 pikseli. Wyświetlacze o rozdzielczości 1024x768 poradzą sobie z wyświetleniem interfejsu, ale te o niższej rozdzielczości przełączą się na standardowy interfejs.
   Tymczasem w sieci ukazał się pierwszy z całej serii oficjalnych filmów Microsoftu, z których będziemy dowiadywali się o postępie prac nad nowym systemem operacyjnym.
    
   http://www.youtube.com/watch?v=p92QfWOw88I
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Microsoft oficjalnie ogłosił, że Service Pack 1 dla systemów Windows 7 oraz Server 2008 R2 wszedł w fazę RTM i został przesłany do producentów sprzętu (OEM). SP1 dla Windows 7 zostanie publicznie udostępniony 22 lutego. Sześć dni wcześniej, 16 lutego, z SP1 dla Windows 7 i Server 2008 R2 będą mogli skorzystać subskrybenci MSDN i TechNetu oraz posiadacze licencji zbiorczych.
   Jak wiadomo nie od dzisiaj, SP1 dla Windows 7 nie przyniesie większych zmian. Będzie to zbiór poprawek udoskonalających już istniejące mechanizmy i poprawiających niedociągnięcia, a nie zestaw nowych funkcjonalności. Jedną z niewielu nowych funkcji, z których będą mogli korzystać użytkownicy Windows 7 SP1 będzie obsługa zestawu instrukcji Advanced Vector Extensions (AVX), które będą używane przez przyszłe generacje procesorów.
   W przypadku Server 2008 R2 takimi nowościami będą  RemoteFX (rozszerzenie już istniejących Remote Desktop Services) oraz Dynamic Memory (mechanizm inteligentnej alokacji pamięci). Przydadzą się one jednak tym, którzy wykorzystują wspomniany system w rozległych sieciach.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Redaktorzy serwisu Heise uważają, że Service Pack 1 dla Windows 7 i Windows Server 2008 R2 może zostać udostępniony w ciągu najbliższych dni. W Windows Update pojawiła się bowiem "ważna" poprawka, która może być wymagana do instalacji SP1. Poprawka datowana jest na 11 stycznia bieżącego roku, jednak zauważono ją już wcześniej. Najpierw trafiła do sieci w październiku, ale, co dziwne, Microsoft nie opublikował jej opisu ani żadnych informacji wskazujących, dlaczego należy ją zainstalować. Później poprawka zniknęła, na krótko pojawiła się ponownie, a teraz znowu została udostępniona. Wciąż brak jest opisującego ją dokumentu, a sama poprawka nie instaluje się automatycznie.
   Niewykluczone, że łatka oznaczona jako Update 976902 jest potrzebna do instalacji SP1. Podobnie było w przypadku SP1 dla Windows Visty. Można go było zainstalować tylko po wcześniejszej instalacji innej aktualizacji.
   Jak wiadomo nie od dzisiaj, SP1 dla Windows 7 nie przyniesie większych zmian. Będzie to zbiór poprawek udoskonalających już istniejące mechanizmy i poprawiających niedociągnięcia, a nie zestaw nowych funkcjonalności. Jedną z niewielu nowych funkcji, z których będą mogli korzystać użytkownicy Windows 7 SP1 będzie obsługa zestawu instrukcji Advanced Vector Extensions (AVX), które będą używane przez przyszłe generacje procesorów.
   W przypadku Server 2008 R2 takimi nowościami będą  RemoteFX (rozszerzenie już istniejących Remote Desktop Services) oraz Dynamic Memory (mechanizm inteligentnej alokacji pamięci). Przydadzą się one jednak tym, którzy wykorzystują wspomniany system w rozległych sieciach.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...