Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Terabajt na płytce

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Call/Recall ogłosiła, że zakończyła testy pierwszego dysku optycznego mieszczącego terabajt danych. Opracowany przez nią system zapisu o nazwie 2-Photon-3D bazuje na fluorescencyjnym nośniku i specjalnych soczewkach "graniczno-polowych", w których ujawniają się już efekty kwantowe. Dzięki nim możliwe jest zmieszczenie w nośniku nawet kilkuset warstw przeznaczonych do zapisu informacji. Soczewki są bowiem w stanie skupić światło lasera na określonej głębokości wewnątrz nośnika, co oznacza możliwość zapisu trójwymiarowego.
Jak zapewniają twórcy wspomnianej technologii, ich nośnik dorównuje możliwościami pamięciom holograficznym. Co ciekawe, plany Call/Recall nie obejmują jedynie drogich pamięci masowych dla przedsiębiorstw. Wspomina się także o możliwości wyposażenia urządzeń przenośnych, np. telefonów komórkowych, konsoli do gier czy odtwarzaczy multimedialnych, w napędy przechowujące na 25-milimetrowych krążkach aż 50 GB danych. Firma już projektuje pierwsze urządzenia bazujące na zapisie trójwymiarowym i rozpoczęła negocjacje związane z ich produkcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może zaniedługo ludzie zaczna sobie wszczepiać dodatkową pamięć do mózgu tak że bedziemy mieli wbudowane odtwarzacze mp3, bedziemy chodzącymi encyklopediami z dostępem to internetu co miałoby tez konsekwencje sztucznej telepatii etc  ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Seagate to pierwsza firma, której udało się upakować 1 terabajt danych na pojedynczym talerzu dysku twardego. Koncern pokazał właśnie 3,5-calowy HDD z serii Barracuda o pojemności 3TB, w którym zastosowano jedynie 3 talerze.
      Dyski z nowymi talerzami najpierw będą sprzedawane w ramach serii GoFlex. Będą się charakteryzowały pojemnością do 3TB i gęstością zapisu rzędu 625 gigabitów na cal kwadratowy. Pierwsze takie urządzenia trafią do sprzedaży w połowie bieżącego roku.
      Seagate nie zdradza przewidywanej ceny nowych HDD.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      W ofercie firmy OCZ Technolgy znalazł się 3,5-calowy dysk SSD. Urządzenie może przechować terabajt danych.
      Dotychczas dyski SSD były produkowane przeważnie w formatach 1,8 i 2,5 cala. Powstawały więc przede wszystkim z myślą o zastosowaniu ich w notebookach i netbookach. OCZ wyprodukowało typowy dysk dla pecetów, a dzięki większym wymiarom możliwe było zwiększenie jego pojemności do takiej, która dorównuje standardowym HDD.
      Urządzenie Colossus 3,5 Solid State Drive odczytuje dane z prędkością 260 megabajtów na sekundę. Prędkość zapisu informacji jest identyczna. Jest też w stanie przeprowadzić 14 000 operacji wejścia/wyjścia w ciągu sekundy.
      Produkty z linii Colossus objęte są 3-letnią gwarancją, a ich średni czas bezawaryjnej pracy wynosi 1,5 miliona godzin.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Niedawno informowaliśmy o planach Seagate’a, który chciał być pierwszym na świecie producentem dysku twardego o pojemności 1 terabajta. Teraz już wiadomo, że Seagate został wyprzedzony przez japońską firmę Hitachi.
      Koncern właśnie ogłosił, iż wyprodukował HDD o 1000-gigabajtowej pojemności i obiecał, że Deskstar 7K1000 trafi na rynek jeszcze w bieżącym kwartale. Jego sugerowana cena detaliczna ma wynieść 399 dolarów.
      Oprócz modelu Deskstar powstał też dysk CinemaStar o identycznej pojemności. Urządzenia z tej drugiej rodziny przeznaczone są do współpracy z cyfrowymi magnetowidami.
      Deskstar 7K1000 będzie sprzedawany w wersjach z interfejsem SATA II i PATA. Gęstość zapisu danych wynosi 148 gigabitów na cal kwadratowy, a maksymalna prędkość transmisji danych to 1070 megabitów na sekundę. Średni czas dostępu jest równy 8,7 milisekundy. Talerze dysku obracają się ze standardową dla tej klasy urządzeń szybkością 7200 obrotów na minutę.
      Producent wyposażył nowego „twardziela” w bufor o pojemności do 32 megabajtów (wersja z interfejsem SATA). Dysk zawiera, w zależności od modelu, 4-5 talerzy i, odpowiednio, 8-10 głowic odczytująco-zapisujących. W stanie spoczynku urządzenie może przez 1 milisekundę wytrzymać przeciążenie rzędu 300 G.
      Specyfikacja techniczna dysku CinemaStar zostanie podana w późniejszym terminie.
       
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Seagate Technology potwierdziło, że w ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie sprzedaż dysku twardego o pojemności 1 terabajta (1000 gigabajtów). HDD ma trafić na rynek w pierwszej połowie bieżącego roku.
      Jeśli żaden z konkurentów nie okaże się szybszy, to produkt amerykańskiej firmy będzie najbardziej pojemnym "twardzielem” w historii.
      Dysk będzie korzystał z technologii zapisu prostopadłego, która umożliwia gęstsze upakowanie danych niż ma to miejsce w przypadku zapisu równoległego. Urządzenie będzie sprzedawane w ramach serii Barracuda.
      Seagate jest obecnie producentem 750-gigabajtowego HDD, najbardziej pojemnego dysku twardego dostępnego na rynku.
       
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Naukowcy z Harvard Medical School stwierdzili, że płyty DVD pokryte światłoczułymi proteinami mogą przechowywać nawet 50 terabajtów danych. Warstwę białek, która umożliwia osiągnięcie tak olbrzymiej pojemności nośnika optycznego, stworzono z genetycznie zmodyfikowanych protein pewnego mikroorganizmu.
      Profesor Renugopalakrishnan, który poinformował o odkryciu swojego zespołu podczas International Conference on Nanoscience and Nanotechnology, która odbyła się w Brisbane, uważa, że nośniki o takiej pojemności przydadzą się w przemyśle obronnym, medycznym i rozrywkowym. Można by na nich przechowywać zdjęcia z satelitów, obrazy uzyskiwane z rezonansu magnetycznego czy też filmy.
      Nowe DVD są co wielokrotnie bardziej pojemne od dostępnych na rynku, najnowszych rozwiązań w dziedzinie przechowywania danych na nośnikach optycznych, płyt Blu-ray.
      Warstwę, na której zapisywane są dane, uzyskano ze światłoczułego białka znalezionego w morskiej bakterii Halobacterium salinarum. Białko zamienia światło słoneczne w energię chemiczną. Gdy pada na nie światło, uwalniane są molekuły, z których każda ma unikalny kształt i kolor. Molekuły te potrafią przetrwać od kilku godzin do kilku dni, a następnie białko powraca do stanu pierwotnego.
      Profesorowi Renugopalakrishnanowi i jego kolegom udało się tak zmodyfikować białka, że mogą one przetrwać całe lata. Pozwoli to na wykorzystanie ich do zapisu danych. Stan przed uwolnieniem molekuł mógłby reprezentować zero, a po uwolnieniu – jedynkę – mówi naukowiec.
      Zespół naukowców, we współpracy z japońską firmą NEC, stworzył już prototypowe urządzenie USB, które wykorzystuje nową technikę zapisu danych. Powinno ono trafić na rynek w ciągu 12 miesięcy. Płyty DVD o pojemności do 50 TB będą zaś dostępne za 18 do 24 miesięcy.
       
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...