Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Internet 100-krotnie szybszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Australijski naukowiec opracował technologię, która 100-krotnie przyspieszy prędkość przesyłania danych za pośrednictwem Sieci. John Papandriopoulos w swojej pracy doktorskiej opisał algorytm, który pozwoli na zredukowanie interferencji sygnału w łączach DSL.

Redukcja interferencji oznaczałaby, że przepustowość takich łączy zwiększyłaby się z obecnych 1-10 Mbps do 100-250 Mbps. To z kolei może w ciągu kilku najbliższych lat zrewolucjonizować Internet. Pierwsze układy, w których zostanie zastosowany nowy algorytm powinny trafić na rynek w ciągu 2-3 lat.

Problem interferencji pojawia się w momencie, gdy próbujemy wycisnąć większą przepustowość z miedzianych łączy telefonicznych. Interferencje zakłócają przepływ danych i zmniejszają w ten sposób przepustowość łącza – wyjaśnia Papandriopoulos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Uczestnicy konferencji American Association for the Advancement of Science (AAAS) w Vancouver usłyszeli, że Stonehenge powstało w wyniku złudzenia słuchowego, wywołanego tańcem wokół dwóch osób grających np. na fletach czy gwizdkach.
      Pracujący na własną rękę dr Steve Waller twierdzi, że dla sztuki i architektury istotną inspiracją są nie tylko wrażenia wzrokowe, ale i słuchowe. Tłumaczy przy tym, jak ważną rolę odgrywa wzorzec interferencji fal dźwiękowych, który decyduje, jaka część melodii zostanie wytłumiona.
      Podczas jednego ze swoich eksperymentów Waller zawiązał dwóm grupom ochotników oczy i prowadził wokół dwóch magnetofonów. Później badanych poproszono, by się odwrócili i narysowali, co znajdowało się między nimi a źródłem dźwięku. W pracach pojawiały się filary, arkady i pionowe listwy. Sądzę, że to mogło się zdarzyć 5 tys. lat temu tak samo prosto, jak zademonstrowałem współcześnie. Naukowiec tłumaczy, że obracając się wokół grających instrumentów, tancerze natrafiali na miejsca wzmocnienia i wyciszenia dźwięków. Na miejscu, w Stonehenge, potwierdził swoje przypuszczenia, że kamienne obeliski dają taki właśnie efekt akustyczny.
      Waller chce opublikować artykuł na ten temat w fachowym piśmie. Jak każdy ojciec jest bardzo przywiązany do swojej teorii, dlatego broni jej, powołują się na legendę o dziewicach, które zostały przemienione w kamień podczas tańca do dźwięków magicznych dud. Co ciekawe, w drugiej historycznie wzmiance o Stonehenge kronikarz Geoffrey of Monmouth przytoczył w 1136 r. mit, zgodnie z którym kromlech jest pomnikiem tańca gigantów przeniesionym z Irlandii.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Herkules (Dynastes hercules), chrząszcz z rodziny żukowatych, jest najsilniejszą istotą na świecie. Potrafi unieść ciężar 850-krotnie większy od masy swojego ciała. Gdy w otoczeniu staje się bardziej wilgotno, jego pancerz zmienia barwę z zielonej na czarną. Do tej pory naukowcy nie umieli tego wyjaśnić. Teraz ten sam trik będzie można wykorzystać przy projektowaniu inteligentnych materiałów (New Journal of Physics).
      Badacze z Uniwersytetu w Namurze posłużyli się skaningowym mikroskopem elektronowym, który pozwolił zidentyfikować strukturę odpowiedzialną za barwę, i spektrofotometrem, analizującym interakcje światła z tą strukturą.
      Okazało się, że połyskująca zieleń to wynik interferencji fali świetlnej. Gdy jednak woda wnika w głąb przez porowate warstwy, proces ulega zaburzeniu, przez co oskórek wydaje się czarny. Zaobserwowane zjawisko nazwano dyfrakcyjnym efektem higrochromatycznym.
      Czemu południowoamerykańskie chrząszcze zmieniają barwę? Tego nadal nie wyjaśniono. Ponieważ jednak wilgotność wzrasta nocą, zmiana barwy pancerza na czarną pozwala się być może lepiej ukryć. Inni entomolodzy sugerowali, że chodzi raczej o absorpcję ciepła.
      Szefową belgijskiej ekipy badawczej była Marie Rassart. Wg niej, wzorowane na owadzie inteligentne materiały udałoby się wykorzystać jako czujniki wilgoci np. w zakładach produkujących żywność.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Francuski minister przemysłu, François Loos, oświadczył, że jego kraj chce, by do 2012 roku 4 miliony gospodarstw domowych było podłączonych do superszybkiej sieci FTTH. Obecnie Francja odnosi spektakularne sukcesy w rozwoju sieci DSL. Liczba subskrybentów tego typu usługi zwiększyła się z 600 tysięcy w 2002 roku, do 11 milionów obecnie.
      Linie FTTH oferują maksymalną przepustowość rzędu 2,5 gigabita na sekundę. Średnia prędkość francuskich linii DSL wynosi natomiast 18 megabitów na sekundę.
      France Telecom w lipcu rozpoczęło program pilotażowy FTTH i podłączyła do tego typu linii 100 gospodarstw domowych w Paryżu i okolicach. Osoby biorące udział w programie płacą miesięczny abonament w wysokości 70 euro, w którego ramach otrzymują Internet, telewizję cyfrową i telefonię.
      Konkurent FT, firma Iliad SA ogłosiła, że sama będzie w stanie zrobić to, co planuje Ministerstwo. Jej oddział internetowy – Free – zainwestuje miliard dolarów w podłączeniu 4 milionów gospodarstw do sieci FTTH. Pierwszymi klientami firmy będą paryżanie, którzy zaczną korzystać z tego typu sieci przed czerwcem przyszłego roku.
      Plany te może jednak pokrzyżować.... France Telecom. Szef tego koncernu, Didier Lombard, odpowiadając na apel ministra Loosa o podłączenie gospodarstw do FTTH stwierdził, że jeśli FT ma zainwestować miliardy euro w nową sieć optyczną, to musi dać swoim akcjonariuszom gwarancję, że inwestycja się zwróci. Gwarancją taką mają być... zmiany w prawie.
      Dotychczas [państwo – red.] tworzyło warunki do powstawania konkurencji. Teraz musi zagwarantować operatorom stabilność, by mogli inwestować – powiedział Lombard, nawołując w ten sposób do ustawowego ograniczenia konkurencji.
       
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...