Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Waluta dla przyszłych kosmopodróżników

Recommended Posts

Brytyjscy naukowcy z National Space Centre i Uniwersytetu w Leicester obmyślili walutę, którą mogliby się w przyszłości posługiwać kosmiczni podróżni. Quid (od ang. Quasi Universal Intergalactic Denomination) musi być wytrzymały, by sprostać wymaganiom lotu, a jego krawędzie powinny być gładkie, żeby nie zranić płatników. Ze składu wyeliminowano również potencjalnie niebezpieczne dla ludzi związki chemiczne. Projekt zrealizowano dla zajmującej się wymianą walut firmy Travelex.

Profesor George Fraser uważa, że wykończone w tradycyjny sposób monety z ostrymi brzegami czy karty kredytowe nie nadają się do używania w przestrzeni kosmicznej, ponieważ mogłyby w poważny sposób zagrozić zdrowiu astronautów.

Quid jest wykonany z teflonu, znanego do tej pory głównie z zastosowania do powlekania patelni. Monety mają odlewane brzegi, dlatego nie wyrządzą nikomu krzywdy w warunkach zerowej grawitacji. W każdej znajduje się 8 krążących wokół naszej gwiazdy planet, co pozwoli inteligentnym istotom, w których ręce dostanie się quid, zrozumieć budowę Układu Słonecznego. Aby zapobiec próbom podrobienia, naniesiono na nie również numery seryjne.

Badacze z National Space Centre twierdzą, że podróże w kosmos staną się rzeczywistością w ciągu najbliższych 5 lat, obiekty turystyczne mają zaś powstać na Księżycu jeszcze przed 2050 rokiem.

W sobotę kurs quida do euro wynosił 8,68. W przeliczeniu to 33,96 zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz to pieniadze z plastiku bedą robić, a któż w kosmosie będzie je chciał , jeśli już coś tam będzie miało wartość to musi mieć parytet w energi,  to oznacza pieniądze z uranu , radu ,toru , plutonu itp.. (niestety trzymanie tych pieniędzy w skarpecie powoduje samorzutną utratę  wartości o połowę , zgodnie z połowicznym okresem rozpadu  ;D ;D ;D) a do obrotu nimi ludzie raczej się nie nadają (średni kowalski jest bidokiem kosmicznym  ;D no chyba że smoke detektor ;D ;D ;D lub jest po radioterapi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...