Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Przedstawiciele Księgi Rekordów Guinessa poinformowali, że Chińczyk Bao Xishun nie jest najwyższym człowiekiem na świecie. Rekord wzrostu należy obecnie do Ukraińca Leonida Stadnika. Mierzy on 2,57 metra.

Stadnik, były weterynarz, mieszka we wsi Podoliance w okolicach Żytomierza. Mężczyzna zaczął gwałtownie rosnąć w wieku 14 lat, po przejściu operacji mózgu. Prawdopodobnie doszło wówczas do pobudzenia przysadki mózgowej, która produkuje hormon wzrostu.

Najwyższym zanotowanym człowiekiem w historii był Robert Pershing Wadlow. Miał on niemal 272 centymetry i zmarł w wieku 22 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jak on się nazywa w końcu - Stanik czy Stadnik ? ;)

 

Czy jeżeli ktoś ma uszkodzoną szyszynkę i stale rośnie to po przekroczeniu pewnego wzrostu to umiera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niezupełnie. Prawdopodobnie jego mózg produkuje za dużo hormonu wzrostu. GH powoduje rośnięcie, ale tylko do pewnego momentu (dopóki androgeny/estrogeny nie zrobią porządku z kośćmi). Wtedy taka osoba przestaje rosnąć, ale pozostałe efekty somatotropiny zostają zachowane - mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci.

 

Sam zbyt wysoki wzrost również może się przyczynić do wcześniejszej śmierci - choćby z powodu niedostatecznej wydolności serca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze że wspomnieli o Robercie Wadlow. Teraz to co chwila mówią gdzieś że ktośtam jest najwyższy na świecie (a pewnie tak naprawdę tego do końca nie wiadomo), a często zapominają że najwyższy człowiek żył kiedyś, a już nie żyje i że był to właśnie Wadlow. Fajnie przy nim inni wyglądali, jak pionki xD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest XaD

Looknijcie na filmik z Robertem Wadlow http://www.youtube.com/watch?v=Tf14ln589yg&search=robert%20wadlow

 

Prawdopodobnie doszło wówczas do pobudzenia szyszynki, która produkuje hormon wzrostu.

 

kopalniawiedzy szyszynka nie produkuje hormonu wzrostu, tylko część przednia przysadki mózgowej! Proszę to poprawić - szyszynka odpowiada za wydzielanie melatoniny, a nie bezpośrednio hormonu wzrostu.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przysadka_mózgowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Microsoftowy Kinect trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako najszybciej sprzedające się urządzenie elektroniki konsumenckiej. Kinect jest chętniej kupowany niż takie rynkowe przeboje niż iPhone czy iPad.
   Urządzenie, które zadebiutowało w 4 listopada ubiegłego roku w USA, a 10 listopada w UE znalazło już 10 000 000 nabywców. Rekordy popularności biło ono w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po premierze. Wówczas Microsoftowi wystarczyło 60 dni by sprzedać 8 milionów sztuk. To oznacza, że każdego dnia nabywców znajdowało ponad 133 tysiące urządzeń i właśnie ten wynik zapewnił Kinectowi wpis do Księgi.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Takuo Toda, prezes Japońskiego Stowarzyszenia Samolotów Origami, pobił rekord świata w długości lotu papierowego samolotu. Latający model utrzymał się w powietrzu przez 26,1 sekundy.
   Samolot powstał z jednego kawałka papieru, bez użycia kleju czy nożyczek. Został on poskładany tak, jak składa się typowe samoloty z papieru.
   Czułem olbrzymią presję. Wszystko jest ważne - wilgotność powietrza, temperatura, obecność ludzi - stwierdził Toda. Obiecał przy okazji, że z czasem jego papierowe samoloty pokonają granicę 30 sekund.
   Osiągniecie Tody zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Wcześniej znalazł się tam inny jego rekord - lot papierowego samolotu, do którego zbudowania wykorzystano taśmę klejącą. Utrzymał się on w powietrzu przez 27,9 sekundy.
   Teraz Toda ma nadzieję, że wraz z profesorem Shinjim Suzukim z Uniwersytetu Tokijskiego powrócą do zarzuconego przed rokiem pomysłu zbudowania papierowych samolotów, które byłyby w stanie przetrwać wejście w ziemską atmosferę z przestrzeni kosmicznej. Japończycy chcieli wysłać 100 takich samolotów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Porzucili jednak swój pomysł, gdyż uznali, że nie ma możliwości śledzenia ich wszystkich podczas trwającej tydzień podróży na Ziemię.
    
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Mozilla chce zostać wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Firma ma zamiar ustanowić rekord w liczbie kopii programu pobranych w pierwszym dniu premiery. Dlatego też prosi o pomoc internautów.
   W połowie czerwca nastąpi oficjalna premiera Firefoksa 3 i Mozilla chce, by właśnie podczas Download Day doszło do rekordowo dużej liczby pobrań. Dlatego też z jednej strony zachęca użytkowników, by ci mówili o akcji znajomym, a z drugiej, chce, by właściciele stron WWW umieszczali na nich przyciski zachęcające do pobierania przeglądarki.
   Obecnie w Księdze rekordów Guinessa nie istnieje żaden rekord dotyczący liczby pobrań programu.
   Mozilla twierdzi, że na całym świecie Firefoksa używa ponad 175 milionów osób. Z naszych statystyk wynika, że w kwietniu bieżącego roku aż 45,35% osób, które odwiedziły KopalnięWiedzy wykorzystywało przeglądarki z silnikiem Gecko. Internet Explorera używało w kwietniu 44,98% odwiedzających KopalnięWiedzy.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Olympus to nie tylko producent aparatów cyfrowych czy innej elektroniki użytkowej. Jest znany również jako wytwórca zaawansowanego sprzętu medycznego, jak np. mikroskopów. Firma zaczęła jednak ostatnio tracić ten rynek na rzecz konkurencji. Postanowiła przeciwdziałać mu w bardzo oryginalny sposób.
   Do wybranych klientów wysłano kwestionariusz zapisany na szkiełku przedmiotowym, używanym do umieszczania preparatów. Do jego odczytania konieczne było użycie mikroskopu.
   Nie wiadomo, czy zwiększy to sprzedaż mikroskopów, jednak ruch na stronie Olympusa wzrósł o 24%, a przedstawiciele Księgi rekordów Guinessa zastanawiają się nad wpisaniem do niej najmniejszego kwestionariusza świata.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Bao Xishun, najwyższy człowiek świata z Mongolii Wewnętrznej (Neimenggu), poślubił kilka dni temu sporo od siebie niższą i młodszą Xia Shujian — donosi chińska gazeta Beijing New. Jego świeżo upieczona małżonka ma 28 lat i jest sprzedawczynią. Bao jest dwa razy starszy i zajmuje się pasterstwem.
   Jakiś czas temu rozesłał po świecie ogłoszenie, że szuka partnerki. Szukał jej daleko, a znalazł w rodzinnej miejscowości Chifeng. Wpisany do Księgi rekordów Guinnessa mężczyzna ma 236 cm wzrostu, jego żona tylko 168.
   W zeszłym roku w grudniu Bao zasłynął jako osoba, która uratowała 2 delfiny w chińskim parku wodnym Royal Jidi Ocean World. Wyciągnął wtedy ręką z ich żołądków plastikowe elementy barierki basenu, z którymi nie potrafili sobie poradzić weterynarze.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...