Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

W jaskini Arago w południowej Francji odkryto ząb mleczny sprzed ok. 560 tys. lat. Wg laboratorium, prawdopodobnie należał on do człowieka heidelberskiego (Homo heidelbergensis).

Ząb należał prawdopodobnie do 5-6-letniego dziecka, które nadal miało zęby mleczne [...] - opowiada Tony Chevalier, paleoantropolog z Uniwersytetu w Perpignan i centrum badawczego w Tautavel.

Ponieważ ząb ma 560.000 ± 5.000 lat, jest o ok. 100 tys. lat starszy od czaszki człowieka z Tautavel, znalezionej w 1971 r. w tej samej jaskini przez Henry'ego i Marie de Lumley.

Naukowcy bardzo się cieszą z tego znaleziska i podkreślają, że tak stare ludzkie skamieniałości są w Europie bardzo rzadkie. Choć w Arago natrafiono wcześniej na parę zębów w podobnym wieku, nie było wśród nich zębów mlecznych.

Dzięki mleczakowi wiele się nauczymy o zachowaniu człowieka w tamtym okresie. Na razie nie wiadomo, czy jaskinia Arago była tymczasowym schronieniem podczas przerw w polowaniu, czy rodziny mieszały tu przez dłuższy czas. Ząb mleczny może pomóc w rozwiązaniu tej zagadki.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...