Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dyskwalifikacja za wykorzystanie wypchanego zwierzęcia z ekspozycji

Recommended Posts

Zwycięskie zdjęcie konkursu Wildlife Photographer of the Year (WPY) zostało zdyskwalifikowane za wykorzystanie wypchanego mrówkojada. Organizator, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, podkreśla, że uciekanie się do okazów taksydermicznych jest pogwałceniem zasad, a szczególnie tej, która zakłada, że nie można oszukiwać odbiorcy ani próbować przekłamywać rzeczywistości.

Na fotografii pt. "Nocny napastnik" (The Night Raider) Marcia Cabrala widać mrówkojada, który w brazylijskim Parku Narodowym Emas "dobiera się" do kopca termitów. Cabral twierdzi, że zwierzę nie jest wypchane i że ma nawet świadka, który był z nim tego dnia. Oprócz tego w parku przebywało sporo innych osób (zarówno fotografów, jak i zwykłych turystów), "jest więc bardzo mało prawdopodobne, żeby nikt nie zauważył transportu i ustawiania fałszywego zwierzęcia przy kopcu".

Roz Kidman Cox, szefowa sędziów konkursu, pozostaje jednak nieugięta i podkreśla, że dyskwalifikacja ma uświadomić wszystkim uczestnikom, że pogwałcenie zasad oraz idei WPY zostanie [prędzej czy później] wykryte.

"Nocny napastnik" wygrał w 2017 r. w kategorii "Zwierzęta w swoim środowisku". Świecące zielone punkty to chrząszcze z rodziny sprężykowatych, które wykorzystują bioluminescencję, by zwabić termity. Wg Cabrala, pojawienie się mrówkojada było niespodziewane i stanowiło dodatkowy bonus. Wątpliwości co do ujęcia zostały zgłoszone ostatnio. Skarżący werdykt jury zauważali, że na co dzień mrówkojada ze zdjęcia można zobaczyć w centrum przy wejściu do rezerwatu.

W takiej sytuacji organizator konkursu poprosił 5 ekspertów, by wypowiedzieli się w sprawie. W grupie tej znalazł się specjalista od taksydermii z Muzeum Historii Naturalnej, a także naukowcy z Ameryki Południowej, którzy zajmują się ssakami, w tym giętkojęzykowymi.

Choć pracowali niezależnie, wszyscy orzekli to samo: zwierzę z ekspozycji i ze zdjęcia to ten sam okaz (wskazują na to choćby pozycja czy kępki sierści).

Organizator podkreśla, że Cabral współpracował ze "śledczymi" i dostarczył zdjęcia zrobione przed i po zwycięskim ujęciu. Na żadnym nie było mrówkojadaNiestety, nie mam innych zdjęć zwierzęcia, bo zastosowałem długą, 30-s ekspozycję [...].

Po dyskwalifikacji zdjęcie zostało pozbawione zwycięskiego tytułu. Wykluczono je też z wystawy objazdowej po Wielkiej Brytanii.

Poprzednia dyskwalifikacja miała miejsce w 2009 r. Wtedy afera dotyczyła nagrody głównej i zdjęcia Jose Luisa Rodrigueza, przedstawiającego "dzikiego" wilka iberyjskiego przeskakującego przez bramę. Okazało się, że zwierzę nie było dzikie, tylko mieszkało w zoo.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...