Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jérôme Hamon to 1. na świecie osoba, która 2-krotnie przeszła przeszczep twarzy

Rekomendowane odpowiedzi

Jérôme Hamon jest pierwszą na świecie osobą, która przeszła dwa przeszczepy twarzy. Trzy miesiące po ostatniej operacji 43-latek czuje się ponoć dobrze.

Pierwszy przeszczep trzeba było usunąć w zeszłym roku. Po źle dobranym antybiotyku na przeziębienie pojawiły się bowiem symptomy odrzucenia. Mężczyzna przeleżał w Hôpital Européen Georges-Pompidou (HEGP) 2 miesiące, czekając na odpowiedniego dawcę.

"Pierwszą twarz zaakceptowałem od razu. Teraz jest tak samo. Ja mam 43 lata, dawca miał 22 lata, teraz i ja mam więc [znowu] 22 lata".

Hamon cierpi na nerwiakowłókniakowatość typu 1. (NF-1). Pierwszy przeszczep twarzy przeszedł w 2010 r. Przez dłuższy czas nic się nie działo. W 2015 r. z powodu przeziębienia podano mu jednak antybiotyk niekompatybilny z lekami immunosupresyjnymi. Pierwsze objawy odrzucenia przeszczepu wystąpiły w 2016 r., aż wreszcie w listopadzie zeszłego roku z powodu martwicy twarz trzeba było usunąć.

Pozbawiony twarzy (niezdolny do słyszenia, mówienia czy widzenia) mężczyzna przeleżał w paryskim szpitalu 2 miesiące. By zapobiec kolejnemu odrzutowi, przed transplantacją 2. twarzy 43-latek przeszedł specjalne leczenie.

Operację przeprowadził prof. Laurent Lantieri, specjalista, który 8 lat temu przeszczepił Hamonowi 1. twarz. Teraz wiemy, że podwójny przeszczep jest wykonalny.

Jak wyjaśniają lekarze, na razie twarz mężczyzny jest gładka i nieruchoma. Na dopasowanie skóry, czaszki itp. trzeba jeszcze poczekać.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Naukowcy zrekonstruowali twarz jednego z kromaniończyków. Szkielet mężczyzny (Cro-Magnon 1) odkryto w 1868 r. w jaskini Eyzies we francuskim departamencie Dordogne.
      By uczcić 150-lecie znalezienia szkieletu, zajęła się nim multidyscyplinarna ekipa, w tym antropolog Philippe Charlier. Pod koniec badań zaproponowaliśmy nową diagnozę: [nasz pacjent] cierpiał na nerwiakowłókniakowatość [typu 1.].
      Ustalenia akademików ukazały się w piśmie The Lancet.
      W czaszce na czole znajdowała się lezja, co odpowiada obecności nerwiakowłókniaka, guza o charakterze nowotworu łagodnego, który zerodował kość - opowiada Charlier. Lewy kanał słuchowy [kromaniończyka] był uszkodzony, prawdopodobnie również przez wzrost guza.
      Dysponując całym wachlarzem informacji, wykonaliśmy realistyczną rekonstrukcję twarzy tego mężczyzny w średnim wieku. W ten sposób światło dzienne ujrzała fizjonomia pokryta licznymi drobnymi zmianami i z jednym dużym guzem nad oczami.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...