Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jérôme Hamon to 1. na świecie osoba, która 2-krotnie przeszła przeszczep twarzy

Recommended Posts

Jérôme Hamon jest pierwszą na świecie osobą, która przeszła dwa przeszczepy twarzy. Trzy miesiące po ostatniej operacji 43-latek czuje się ponoć dobrze.

Pierwszy przeszczep trzeba było usunąć w zeszłym roku. Po źle dobranym antybiotyku na przeziębienie pojawiły się bowiem symptomy odrzucenia. Mężczyzna przeleżał w Hôpital Européen Georges-Pompidou (HEGP) 2 miesiące, czekając na odpowiedniego dawcę.

"Pierwszą twarz zaakceptowałem od razu. Teraz jest tak samo. Ja mam 43 lata, dawca miał 22 lata, teraz i ja mam więc [znowu] 22 lata".

Hamon cierpi na nerwiakowłókniakowatość typu 1. (NF-1). Pierwszy przeszczep twarzy przeszedł w 2010 r. Przez dłuższy czas nic się nie działo. W 2015 r. z powodu przeziębienia podano mu jednak antybiotyk niekompatybilny z lekami immunosupresyjnymi. Pierwsze objawy odrzucenia przeszczepu wystąpiły w 2016 r., aż wreszcie w listopadzie zeszłego roku z powodu martwicy twarz trzeba było usunąć.

Pozbawiony twarzy (niezdolny do słyszenia, mówienia czy widzenia) mężczyzna przeleżał w paryskim szpitalu 2 miesiące. By zapobiec kolejnemu odrzutowi, przed transplantacją 2. twarzy 43-latek przeszedł specjalne leczenie.

Operację przeprowadził prof. Laurent Lantieri, specjalista, który 8 lat temu przeszczepił Hamonowi 1. twarz. Teraz wiemy, że podwójny przeszczep jest wykonalny.

Jak wyjaśniają lekarze, na razie twarz mężczyzny jest gładka i nieruchoma. Na dopasowanie skóry, czaszki itp. trzeba jeszcze poczekać.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Similar Content

    • By KopalniaWiedzy.pl
      Naukowcy zrekonstruowali twarz jednego z kromaniończyków. Szkielet mężczyzny (Cro-Magnon 1) odkryto w 1868 r. w jaskini Eyzies we francuskim departamencie Dordogne.
      By uczcić 150-lecie znalezienia szkieletu, zajęła się nim multidyscyplinarna ekipa, w tym antropolog Philippe Charlier. Pod koniec badań zaproponowaliśmy nową diagnozę: [nasz pacjent] cierpiał na nerwiakowłókniakowatość [typu 1.].
      Ustalenia akademików ukazały się w piśmie The Lancet.
      W czaszce na czole znajdowała się lezja, co odpowiada obecności nerwiakowłókniaka, guza o charakterze nowotworu łagodnego, który zerodował kość - opowiada Charlier. Lewy kanał słuchowy [kromaniończyka] był uszkodzony, prawdopodobnie również przez wzrost guza.
      Dysponując całym wachlarzem informacji, wykonaliśmy realistyczną rekonstrukcję twarzy tego mężczyzny w średnim wieku. W ten sposób światło dzienne ujrzała fizjonomia pokryta licznymi drobnymi zmianami i z jednym dużym guzem nad oczami.

      « powrót do artykułu
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...