Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto nowe białko przeciwnowotworowe

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcom udało się zidentyfikować nowe białko przeciwnowotworowe. Proteina LHPP zapobiega niekontrolowanej proliferacji komórek nowotworu wątroby. Zdaniem zespołu profesora Michaela N. Halla z Uniwersytetu w Bazylei, LHPP może też służyć jako biomarker raka wątroby.

W ostatnich dekadach rośnie liczba przypadków raka wątrobowokomórkowego. Bardzo często choroba ta wykrywana jest w późnym stadium, gdy wątroba jest poważnie uszkodzona i pacjent ma niewielkie szanse na przeżycie. Marker z LHPP może znacząco pomóc w diagnostyce.

Białka będące supresorami nowotworowymi są często uszkodzone w komórkach nowotworowych. Zespół profesora Michaela N. Halla wykazał, że utrata LHPP pomaga w rozprzestrzenianiu się raka wątrobowokomórkowego i pogarsza prognozy pacjenta.

Podczas badań naukowcy stworzyli mysi model wspomnianego nowotworu, a następnie przeanalizowali ponad 4000 protein, porównując ich występowanie w komórkach zdrowych i nowotworowych. W końcu uznali, że tego, czego szukają to fosfataza histydyny LHPP. Uderzający był fakt, że LHPP jest obecne w zdrowej tkance, a nie ma go w guzie, stwierdza jeden z autorów badań, Sravanth Hindupur. Gdy do chorych tkanek wprowadzono informację genetyczną o LHPP zapobiegło to tworzeniu się nowych guzów i pomogło w utrzymaniu funkcjonowania wątroby.

Podobnie jak w modelu mysim, także i u pacjentów cierpiących na nowotwór wątroby zauważyliśmy uderzająco zmniejszony poziom LHPP, dodaje Hindupur. Jakby tego było mało, zarówno zaawansowanie choroby i długość przeżycia pacjentów były skorelowane z poziomem LHPP. Pacjenci, u których stwierdzono całkowity brak LHPP żyli średnio o 2 lata krócej, niż pozostali pacjenci.

LHPP to fosfataza, która usuwa z protein powiązaną z histydyną grupę fosfatową. Wiadomo, że histydyna, podobnie jak aminokwasy, jest podstawowym składnikiem białek. Proces fosforylacji histydyny jest słabo poznany, gdyż brakuje odpowiednich narzędzi do jego badania. Tony Hunter z amerykańskiego Salk Institute dostarczył nam nowe narzędzia do analizy fosforylacji histydyny. Dzięki temu byliśmy w stanie wizualizować  niedostępne dotychczas aspekty formowania się guza, dodaje Hindupur.

Badania wykazały, że gdy nie ma LHPP zwiększa się ogólna fosforylacja histidyny, co prowadzi do aktywacji różnych istotnych funkcji i niekontrolowanej proliferacji komórek. Naukowcy nie wykluczają, że LHPP może odgrywać też istotną rolę w rozwoju innych nowotworów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...