Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Monitorowanie składników odżywczych na bieżąco

Rekomendowane odpowiedzi

Inżynierowie z Tutfts University opracowali miniaturowy czujnik, który można mocować na zębach. Dzięki bezprzewodowej łączności z urządzeniem mobilnym pozwala on monitorować w czasie rzeczywistym spożycie cukru, soli i alkoholu.

Amerykanie podkreślają, że w przyszłości urządzenie można by przystosować do monitoringu szerszej gamy składników odżywczych, związków chemicznych i stanów fizjologicznych.

Wcześniejsze urządzenia do monitorowania spożycia miały swoje ograniczenia, np. wymagały stosowania ochraniaczy zębów albo częstej wymiany zużywających się czujników. Na Tufts University opracowano jednak czujnik o wymiarach 2 na 2 mm, który bez problemu dostosowuje się i przyczepia do nierównej powierzchni zębów.

Czujnik jest zbudowany z 3 warstw. Środowa, bioreagująca, wchłania wybrane związki. Zewnętrzne składają się ze złotych pierścieni. Razem warstwy działają jak miniaturowa antena. Gdy do urządzenia dociera sygnał radiowy, jego część zostaje pochłonięta, a reszta odbita. Jeśli czujnik wchłonie sól lub etanol, zmienią się jego właściwości elektryczne, a więc i spektrum pochłanianych i odbijanych fal.

W teorii możemy modyfikować bioreagującą warstwę w czujnikach, by wykrywać inne związki. Ogranicza nas wyłącznie własna kreatywność [...] - podsumowuje dr Fiorenzo Omenetto


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...