Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lody trwalsze dzięki bananom

Rekomendowane odpowiedzi

Dodatek drobnych włókien celulozowych z odpadów bananowych wydłuża czas przydatności lodów do spożycia i spowalnia szybkość ich topnienia. Dzięki nim można też zmniejszyć zawartość tłuszczu w tym deserze.

Nasze wyniki sugerują, że włókna nanocelulozowe [ang. cellulose nanofibrils, CNFs] z odpadów bananowych pozwoliłyby ulepszyć lody na kilka sposobów. Dzięki włóknom można by np. opracować gęstsze i smaczniejsze lody, które dłużej by się topiły [...] - wyjaśnia dr Robin Zuluaga Gallego z Universidad Pontificia Bolivariana.

Naukowcy od lat próbują poradzić sobie ze zbyt szybkim topnieniem lodów w wyższych temperaturach. W 2017 r. Japończycy opracowali np. oporne na topnienie lody z wykorzystaniem polifenoli występujących w truskawkach. Kolumbijczycy postawili jednak na inne rozwiązanie.

Gallego i Jorge A. Velásquez Cock nawiązali współpracę z zespołem dr. Douglasa Goffa z Uniwersytetu w Guelph. Po wyekstrahowaniu ze zmielonych pędów bananów włókien nanocelulozy różne ilości CNFs mieszano z lodami (stężenia wynosiły od 0 do 0,3 g na 100 g deseru).

Wpływ CNFs na lody oceniano za pomocą różnych narzędzi, w tym reometru czy teksturometru.

Okazało się, że lody zmieszane z CNFs topią się wolniej. Włókna nanocelulozy mogą też wydłużyć czas przydatności do spożycia, a przynajmniej zmniejszyć wrażliwość na zmiany temperatury po włożeniu lub wyjęciu z zamrażarki.

Kolumbijsko-kanadyjska ekipa zauważyła, że dodatek CNFs zwiększał lepkość niskotłuszczowych lodów, co korzystnie wpływało na ich kremowość/teksturę.

Velásquez Cock uważa, że CNFs pomagają stabilizować strukturę tłuszczów w lodach. Dzięki temu nanowłókna mogą zastępować część tłuszczu.

W przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, jak różne rodzaje tłuszczu, np. tłuszcze mleczne bądź olej kokosowy, wpływają na zachowanie CNFs w lodach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 cellulose nanofibrils to raczej nanowłókna celulozy, a nie jak to jest  wielokrotnie w tekście  ujęte- włókna nanocelulozy. Proszę nanieść poprawki bo aż oczy bolą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie celulozy do lodów, celem przedłużenia ich trwałości kojarzy mi się jakoś z pykretem. Była to mieszanina lodu (86%) i miazgi drzewnej lub trocin (14%) o wytrzymałości zbliżonej do żelbetu. Podczas II Wojny Światowej Brytyjczycy chcieli budować statki z tego materiału. Program miał kryptonim HMS Habakuk.

Ciekaw jestem czy ten bananowy pykret lodowy będzie w ogóle używany do konsumpcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...