Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wiadomo, czemu otyłość przytępia odczuwanie smaku

Rekomendowane odpowiedzi

Wcześniejsze badania wskazywały, że otyłość zmniejsza wrażliwość na smak i że wszystko wraca do normy po utracie zbędnych kilogramów. Dotąd nie było wiadomo, jaki mechanizm leży u podłoża tego zjawiska, ale Andrew Kaufman i inni z Uniwersytetu Cornella wykazali, że stan zapalny wywołany otyłością zmniejsza liczbę kubków smakowych na języku myszy.

Podczas badań Amerykanie podawali myszom normalną karmę, która zawierała 14% tłuszczu, albo karmili je paszą zawierającą aż 58% tłuszczu. Po 8 tygodniach gryzonie z 2. grupy ważyły o ok. 1/3 więcej od zwierząt z 1. grupy. Okazało się też, że otyłe myszy miały o ok. 25% mniej kubków smakowych. Nie zaobserwowano przy tym żadnych zmian w zakresie przeciętnego rozmiaru kubków czy rozmieszczenia komórek smakowych typu 1.-3.

Kubki smakowe podlegają ciągłej przebudowie, która stanowi połączenie programowanej śmierci komórkowej (apoptozy) i powstawania nowych komórek ze specjalnych komórek progenitorowych. U otyłych myszy proces ten był zaburzony: wzrastał bowiem wskaźnik apoptozy, a jednocześnie spadała liczba komórek progenitorowych.

U gryzoni genetycznie opornych na otyłość nic takiego się nie działo (nawet na wysokotłuszczowej diecie). Wg autorów publikacji z pisma PLoS Biology, nie chodzi zatem o samą konsumpcję tłuszczu, ale raczej o gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Otyłość wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym o niewielkim natężeniu, a tkanka tłuszczowa produkuje cytokiny prozapalne, w tym TNF-α. Zespół Kaufmana zauważył, że dieta wyskotłuszczowa zwiększa ilość TNF-α w okolicach kubków smakowych. Co istotne, u myszy niezdolnych do wytwarzania TNF-α mimo wzrostu wagi nie następował spadek liczby kubków smakowych. Dla odmiany wstrzyknięcie TNF-α do języka szczupłych myszy powodowało zmniejszenie liczby kubków (nie miało znaczenia, że poziom otłuszczenia ciała był niewielki).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

genetycznie opornych na otyłość

Czy one są odporne (czy oporne) naturalnie czy też coś im przełączono? Jeżeli to drugie to ciekawe czy u ludzi też można przełączyć jakiś gen lub grupę genów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...