Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kryl pomoże w walce z mikroplastikiem?

Rekomendowane odpowiedzi

Szczętki, zwane popularnie krylem, rozkładają mikroplastik.

Amanda Dawson z Griffith University zaobserwowała, że tak jest, pracując nad projektem z wykorzystaniem mikrodrobinek polietylenu (na co dzień stykamy się z nimi w kosmetykach, np. peelingach). Eksperymenty prowadzono w akwarium z krylem Australian Antarctic Division (ADD). Chodziło o określenie toksycznych oddziaływań zanieczyszczenia.

To było niesamowite, gdy zorientowaliśmy się, że szczętki rozkładają plastik. Trudno określić skutki [tego zjawiska], ale zgodnie z teorią, ponieważ plastik w oceanie jest już [częściowo] rozłożony, może to ułatwiać zadanie krylowi.

Autorzy publikacji z pisma Nature Communications odkryli, że wydalane przez kryl fragmenty były mniejsze średnio o 78%. W niektórych przypadkach spadki gabarytów sięgały jednak nawet 94%.

So Kawaguchi z ADD dodaje, że badania sugerują, że zooplankton o podobnym układzie pokarmowym także może być w stanie rozłożyć mikroplastik.

Dawson przestrzega jednak, że opisywane zjawisko może mieć negatywne skutki, gdyż toksyny będą docierać dalej w łańcuchu pokarmowym (wydalone mniejsze cząstki stają się bowiem dostępne dla organizmów, które nie poradziłyby sobie z większymi kawałkami).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...