Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Resweratrol hamuje namnażanie pokswirusów

Rekomendowane odpowiedzi

Resweratrol, polifenol występujący głównie w skórkach winogron, ale także w orzeszkach ziemnych, morwie i czarnej porzeczce, hamuje namnażanie przynajmniej 2 pokswirusów (do pokswirusów należy m.in. wirus ospy prawdziwej).

Nasze badania wykazały, że wysokie stężenia resweratrolu - wyższe od wszystkich występujących w naturalnych produktach - hamują namnażanie pokswirusów w ludzkich komórkach - podkreśla dr Shuai Cao z Uniwersytetu Stanowego Kansas (KSU).

Resweratrol da się syntetyzować chemicznie albo ekstrahować z owoców. Nasze badanie może być odskocznią do wykorzystania tego polifenolu w leczeniu uzupełniającym chorób wirusowych [...] - uważa Anil Pant.

Naukowcy dodawali różne stężenia resweratrolu do hodowli ludzkich komórek zakażonych wirusem ospy krowiej, in. krowianki (ang. vaccinia virus, VV).

W pełni wirulentne VV wykorzystywano w szczepionce na ospę prawdziwą, dlatego jak tłumaczy Cao, VV są dobrym modelem działania wirusów i nie stanowią przy tym zagrożenia.

Okazało się, że hodowle z wysokimi stężeniami resweratrolu nie dopuszczały do replikacji VV na wczesnych etapach zakażenia. Przez to wirus nie mógł się rozprzestrzeniać.

By pokswirus mógł zainfekować gospodarza, najpierw musi się dostać do komórki i przygotować wiele kopii własnego genomu. [Tymczasem] nasze studium pokazało, że resweratrol nie dopuszcza, by VV utworzył kopie swojego DNA [...] - wyjaśnia Pant.

Zespół z KSU nawiązał później współpracę z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC). Razem naukowcy prowadzili eksperymenty z wirusem ospy małpiej. Resweratrol wpływał na niego tak samo jak na VV, co sugeruje, że z dużym prawdopodobieństwem polifenol hamuje także pozostałe pokswirusy.

Mimo że wirus ospy prawdziwej został eradykowany, kilka innych pokswirusów nadal stwarza problemy medyczne. Wiele z nich powoduje straty - ekonomiczne bądź zdrowotne - ale niewykluczone, że VV przyda się tu ponownie [...].

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...