Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Potencjalnego sprawcę szkolnej masakry można wcześniej wyłapać

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno w USA doszło do kolejnej masakry w szkole. Dotychczas nikt nie potrafi zapobiec tego typu wydarzeniom, tymczasem już przed kilkunastu laty ukazała się interesująca analiza na temat strzelanin w szkole. Została ona przygotowana przez Departament Edukacji i Secret Service, służbę odpowiedzialną m.in. za ochronę prezydenta USA.

Prace nad raportem rozpoczęły się dwa miesiące po maskarze w Columbine High School z kwietnia 1999 roku. Wyniki opublikowano w 2002 roku. Autorzy skupili się na sposobie myślenia, planowaniu i zachowaniu uczniów, którzy dokonują masakr. Szczególną uwagę przywiązano zaś do tych zachowań, które pozwalają wcześniej zauważyć problem i zapobiec atakowi.

Na potrzeby raportu przeanalizowano 37 ataków z lat 1974-2000, w których udział brało 41 napastników. Przeprowadzono też rozmowy z 10 sprawcami masakr. Jeśli porównamy ten raport z tym, co obecnie wiadomo o ostatnim z ataków okaże się, że sprawca z Florydy wielokrotnie wysyłał sygnały, które pozwoliłby zapobiec atakowi.

Autorzy analizy zauważają, że przypadki przemocy w szkole rzadko są nagłymi, impulsywnymi działaniami. Sprawca najpierw wpada na pomysł, potem przechodzi do fazy planowania oraz zbierania broni. Cały proces trwa dłuższy czas. Ponadto przed większością ataków inni ludzie wiedzieli o pomyśle przeprowadzenia ataku lub o jego planowaniu. Tutaj potrzebne jest budowanie odpowiedniej kultury w szkole, by uczniowie i inne osoby posiadające wiedzę o nadciągającym ataku, potraktowały ten sygnał poważnie i informowały o tym nauczycieli czy policję, bez uznawania samych siebie za „kapusiów”. Stwierdzono też, że większość napastników zachowywała się w sposób, który powodował, że inni martwili się o tę osobę lub uznawali, że potrzebuje ona pomocy. Takie zachowania to mówienie o potrzebie przynoszenia broni do szkoły czy ostrzeganie przyjaciół, by danego dnia unikali szkoły lub pewnych jej części.

Autorzy stwierdzają też, że nie byli w stanie stworzyć użytecznego profilu napastnika. Co prawda 96% szkolnych morderców jest płci męskiej, a z nich 75% to biali, jednak na tym użyteczne dane się kończą. Większość pochodziła z pełnych rodzin, dobrze radziła sobie w szkole i nie była samotnikami. Jednocześnie jednak większość sprawców miała problem z radzeniem sobie z osobistymi stratami czy porażkami. Wielu z nich rozważało samobójstwo lub próbowało je popełnić. Ponadto wielu napastników było prześladowanych lub nawet zranionych na krótko przed atakiem.

Jeśli wrócimy teraz do ostatniego ataku na Florydzie, to okazuje się, że gdyby powyższe badania były znane, rozpowszechnione, a nauczyciele i uczniowie wzięliby je sobie do serca, to atakowi temu można było zapobiec. Wiadomo bowiem, że wiele osób martwiło się zachowaniem Nikolasa Cruza, który zamordował 17 osób. Policja oraz FBI były informowane o jego zachowaniu i o tym, że grozi dokonaniem w szkole masakry. Cruz miał za sobą historię agresywnych zachowań, umieszczał w sieci informacje o tym, że chce zostać profesjonalnym szkolnym zabójcą. W wieku 5 lat był świadkiem śmierci ojca, który zmarł na zawał serca, a na trzy miesiące przed atakiem zmarła jego przybrana matka. Cruz był też prześladowany w szkole za swoje dziwaczne zachowania.

To wszystko pokazuje, że Cruz niemal idealnie pasował do wyników analizy przeprowadzonej przez Departament Edukacji i Secret Service. Oczywiście pozostaje pytanie, czy można było podjąć wobec niego jakieś działania w sytuacji, gdy nie stanowił bezpośredniego zagrożenia i nie angażował się w nielegalne działania.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie we wszystkich takich przypadkach winne jest nękające taką osobę środowisko, znieczulica i „ślepota” wychowawców. Często sami do tego się dokładają. Poczucie bezsilności i braku wsparcia z ich strony, braku czasu/zainteresowania rodziców kończy się jak kończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokladnie to chcialem napisac. Srodowisko zamiast pomagac, przytlacza jeszcze bardziej. Pomagajmy sobie zamiast szkodzic a bedziemy mieli mniej przestepczosci wynikajacej z agresji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dochodzimy do etapu gdy umiemy wytypować przyszłego sprawcę, wiemy co nim powoduje, ale wciąż nie mamy instrukcji co zrobić gdy już pojawią się podejrzenia...

Przecież nie można takiego człowieka automatycznie zamknąć, ale trzeba mu pomóc... Tylko nikt jakoś nie przygotował instrukcji JAK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Doszliśmy do etapu: "Skoro nie wiemy jak pomóc, lepiej prewencyjnie zamknąć" wide ta USTAWA. Wystarczy doda jeden punkt: 4. Nie dotyczy; i tu lista.

 

edit. żeby było jasne - jestem przeciw.

Edytowane przez Krzychoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...