Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Obiecujące antybiotyki z "podwórka"

Rekomendowane odpowiedzi

W próbkach gleby naukowcy z Rockefeller University odkryli nową grupę silnych antybiotyków. Malacydyny, bo o nich mowa, potrafią wyeliminować wiele zakażeń, także tych opornych na większość tradycyjnych antybiotyków. Radzą sobie m.in. z opornymi na metycylinę szczepami gronkowca złocistego (ang. methicillin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA).

Uczeni tłumaczą, że innowacyjne techniki sekwencjonowania pozwalają na skryning tysięcy bakterii glebowych, których nie umieliśmy hodować czy badać w laboratorium. By dokonać odkrycia, Amerykanie przeanalizowali ponad 1000 próbek gleby z USA. Fakt, że malacydyny znajdowały się w wielu z nich, stanowił wskazówkę, że to ważne odkrycie.

"Ekstrahowaliśmy DNA bezpośrednio z próbek gleby. Wprowadzaliśmy je do organizmów, które potrafimy bez problemu hodować i patrzyliśmy, czy będą produkować cząsteczki stanowiące podstawę nowych antybiotyków" - wyjaśnia Sean Brady.

Podczas eksperymentów gryzoniom podawano MRSA. Okazało się, że malacydyny eliminowały zakażenie ran.

Obecnie autorzy publikacji z Nature Microbiology pracują na poprawą skuteczności antybiotyków, tak by kiedyś dało się je wykorzystać w praktyce klinicznej.

Malacydyny wydają się zaburzać zdolność patogenów do tworzenia ścian komórkowych. Podczas testów laboratoryjnych bakterie przez 3 tygodnie wystawiano na oddziaływanie eksperymentalnych antybiotyków. Nie zaobserwowano, by w tym czasie rozwinęła się lekooporność.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×