Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Preferencje smakowe gnojarza z malezyjskiej wyspy Langkawi

Rekomendowane odpowiedzi

Chrząszcze koprofagiczne Paragymnopleurus maurus z wyspy Langkawi na Morzu Andamańskim upodobały sobie odchody makaków krabożernych (Macaca fascicularis). Mimo że odchody małp można znaleźć także w innych rejonach, owady są aktywne tylko w lasach.

Autorzy publikacji z pisma Tropical Agricultural Science podkreślają, że by sprawdzić, jak reagują na zmianę środowiska, metodę obserwacyjną można zastosować również do innych gatunków.

Jak tłumaczą biolodzy, chrząszcze koprofagiczne odgrywają w ekosystemie kluczową rolę. Odpowiadają m.in. za wzbogacanie gleby, obieg składników odżywczych czy rozprzestrzenianie nasion. Przeżycie tych owadów zależy jednak w dużej mierze od innych zwierząt i środowiska. Ostatnie badania wykazały np., że wskutek wycinki lasów ich liczebność spada na Borneo.

Salmah Yaakop i naukowcy z Centrum Systematyki Owadów na Narodowym Uniwersytecie Malezji oraz z Universiti Tun Hussein Onn Malaysia obserwowali stada makaków z mieszanych lasów deszczowych Langkawi. Gdy naukowcy natykali się na chrząszcza toczącego kulę odchodów, zbierali cały tandem i później identyfikowali owada oraz analizowali kał.

Choć w Malezji zidentyfikowano 3 gatunki gnojarzy, na wyspie w ciągu dnia aktywny był tylko P. maurus. Okazało się też, że wybierał on wyłącznie odchody makaków krabożernych (in. jawajskich), które żywią się zarówno owocami, jak i mięsem (inne makaki z tego regionu są wegetarianami).

P. maurus to duże owady, które by przetrwać, potrzebują większego obszaru z liczebniejszą populacją ssaków. W porównaniu do drobniejszych kuzynów, są więc wrażliwsze na to, co dzieje się z lasem.

Ponieważ w innych lokalizacjach widywano P. maurus toczące kule z odchodów innych zwierząt wszystkożernych, w tym świń czy słoni, naukowcy podejrzewają, że w obliczu braku zwykłych źródeł pokarmu chrząszcze mogą rozszerzać wachlarz swoich wyborów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...