Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Warto dbać o kondycję intelektualną starszego psa

Rekomendowane odpowiedzi

Właściciele starszych psów mają tendencję do wybaczania im nieposłuszeństwa i uporu, mniej się z nimi bawią niż wcześniej, tłumacząc to stanem fizycznym psa. Okazuje się jednak, że w ten sposób wyrządzają zwierzęciu krzywdę. Regularne ćwiczenia umysłowe i nauka przez całe życie polepszają życie sędziwego psa i opóźniają związany z wiekiem spadek zdolności umysłowych. Oczywiście ograniczenia fizyczne powodują, że ze starym psem nie można wykonywać tych samych czynności, co z młodym. Dlatego też naukowcy z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Wiedeńskiego postanowili sprawdzić, czy interakcje za pomocą komputera mogą przysłużyć się sędziwym psom.

Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że starsze psy pozytywnie reagowały na trening z wykorzystaniem ekranu dotykowego i gry logicznej. Okazało się, że rozwiązywanie prostych zadań umysłowych na ekranie komputera połączone z systemem nagród może być dobrym zastępnikiem wymagającego treningu fizycznego i utrzymać sędziwe zwierzę w dobrej kondycji umysłowej.
W miarę, gdy pies się starzeje jego właściciele, najczęściej nieświadomie, zmniejszają liczbę stawianych przed nim wyzwań. W ten sposób ograniczają okazję do stworzenia zwierzęciu pozytywnych doświadczeń umysłowych. Podobnie jak u ludzi, także i u psów z wiekiem zmniejsza się produkcja dopaminy, co prowadzi do pogorszenia się pamięci i motywacji. Jednak można temu zapobiegać poprzez odpowiedni trening, mówi główna autorka badań, Lisa Wallis.

Naukowcy najpierw musieli nauczyć psy korzystania z ekranów dotykowych, gdy jednak zwierzęta poznały zasady ich używania, stały się zapalonymi graczami. Interakcje z ekranami dotykowymi zwykle bada się na młodych psach. My wykazaliśmy, że stare psy również pozytywnie na nie reagują. Dla zwierząt perspektywa otrzymania nagrody jest ważnym czynnikiem wpływającym na chęć uczenia się czegoś nowego lub wykonania trudnego zadania, wyjaśnia kolejny z autorów badań, Ludwig Huber.

Eksperymenty wykazały, że stawianie przed starszymi psami wyzwań pozytywnie wpływa na jakość ich życia. Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą, dlaczego psy z czasem zapominają rzeczy, których w przeszłości się nauczyły. Może mieć to związek albo ze słabnącą pamięcią, albo z brakiem treningu w starszym wieku. Jednak, jak się okazuje, z treningu takiego nie należy rezygnować.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam najstarszego goldena w Polsce (niestety już odszedł), pisałam do wielu ośrodków i mediów - niestety nikt się nie zainteresował jak do tego doszłam. Cały czas motywowałam go do różnych zajęć i uczenia się różnego typu.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam najstarszego goldena w Polsce (niestety już odszedł), pisałam do wielu ośrodków i mediów - niestety nikt się nie zainteresował jak do tego doszłam. Cały czas motywowałam go do różnych zajęć i uczenia się różnego typu.

 

Ile miał lat? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...