Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Światło moduluje funkcje hipokampa i uczenie przestrzenne

Rekomendowane odpowiedzi

Spędzanie zbyt długiego czasu w słabo oświetlonych pomieszczeniach może zmieniać strukturę mózgu, upośledzając zdolność do uczenia i zapamiętywania.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan prowadzili eksperymenty na kusu nilowych (Arvicanthis niloticus), ssakach z rodziny myszowatych, które tak jak ludzie prowadzą dzienny tryb życia i śpią w nocy. Najpierw przez miesiąc wystawiano je na oddziaływanie jaskrawego i przyćmionego światła w schemacie 12:12 h (w warunkach jaskrawego oświetlenia brLD jego natężenie ustalono na 1000 luksów, a w warunkach lekkiego zaciemnienia dimLD na 50 luksów), a potem badano ich mózgi.

Okazało się, że zwierzęta poddawane ekspozycji na przyćmione światło gorzej wypadały w labiryncie wodnym Morrisa, gdzie w dużym okrągłym basenie pod powierzchnią wody ukryta jest platforma. Ich wyniki się poprawiały, gdy po miesięcznej przerwie na 4 tygodnie przenoszono je do warunków brLD.

Oprócz zmian w zachowaniu u kusu z grupy dimLD zaobserwowano zmniejszoną ekspresję neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (ang. brain-derived neurotrophic factor, BDNF) w hipokampie, a zwłaszcza w obszarze CA1. Autorzy publikacji z pisma Hippocampus zaobserwowali także, że w dendrytach wierzchołkowych CA1 spadła gęstość kolców dendrytycznych. W największym stopniu dotyczyło to kolców grzybkowatych (ang. mushroom spine), które charakteryzują się dużą głową i stosunkowo krótką i szeroką szyjką oraz krótkich i grubych kolców pozbawionych szyjki (ang. stubby spine).

Po 4 tygodniach w warunkach jasnego oświetlenia poziom BDNF i gęstość kolców dendrytycznych znacząco wzrastały.

Wyniki pokazują, że natężenie światła wpływa nie tylko na wyniki poznawcze, ale i na plastyczność strukturalną hipokampa.

Kiedy naśladując pochmurne zimowe dni [...], wystawialiśmy kusu na oddziaływanie przyćmionego światła, zwierzęta miały problemy z uczeniem przestrzennym. Przypomina to sytuację, gdy spędziwszy parę godzin w galerii handlowej lub w kinie, ludzie nie potrafią znaleźć swojego samochodu na parkingu - opowiada Antonio "Tony" Nunez.

Prof. Lily Yan wyjaśnia, że światło nie wpływa bezpośrednio na hipokamp, w grę musi więc wchodzić pośrednictwo innego obszaru. Amerykanie wspominają o grupie neuronów w podwzgórzu, w których wytwarzana jest oreksyna (peptyd ten wpływa na wiele funkcji mózgu). Zespół chce rozstrzygnąć, czy podanie zwierzętom, na które oddziałuje się światłem o niskim natężeniu, oreksyny zregeneruje mózg bez przeniesienia ich na jakiś czas do jaskrawego światła.

Projekt ma wielkie znaczenie dla seniorów z jaskrą, degeneracją siatkówki czy zaburzeniami poznawczymi. Czy w przypadku osób z chorobami okulistycznymi [...] można by bezpośrednio manipulować tą grupą neuronów z ominięciem oczu i zapewniać im te same korzyści, co za pomocą ekspozycji na jaskrawe światło? - pyta Yan i dodaje, że zastanawia ją też, czy jest to jakiś sposób na odtworzenie lub zapobieganie zaburzeniom poznawczym starzejącej się populacji czy pacjentów z chorobami neurologicznymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...