Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ewoluuje pomarańczowy gatunek krokodyla?

Recommended Posts

Pomarańczowe krokodyle krótkopyskie z jaskiń Abanda w Gabonie mogą ewoluować w kierunku utworzenia nowego gatunku.

Pomarańczowe Osteolaemus tetraspis odkryto w 2008 r. Ich istnienie potwierdzono 2 lata później. Krótko później ustalono, że starsze osobniki zawdzięczają swoje charakterystyczne ubarwienie kwasowemu guanu z wody w jaskiniach.

Wcześniejsza ekspedycja odkryła, że młodsze i mniejsze krokodyle krótkopyskie wychodzą wiosną z jaskiń, by spółkować. Nie było jednak jasne, czy większe osobniki także mogą to robić.

Naukowcy podkreślają, że o ile krokodyle z jaskiń żywią się świerszczami i nietoperzami, o tyle gady żyjące w pobliskich lasach polują głównie na ryby i skorupiaki.

By przekonać się, czy pomarańczowe krokodyle stają się powoli nowym gatunkiem, zespół z Francji, USA, Kamerunu i Gabonu schwytał parę osobników i poddał je badaniom genetycznym. Okazało się, że gady przekazują potomstwu unikatowy haplotyp.

Autorzy publikacji z pisma African Journal of Ecology podkreślają, że ewolucję nowego gatunku może hamować samo środowisko jaskiniowe. Krokodyle, które żyją poza jaskiniami, składają bowiem jaja w gnijących szczątkach roślinnych. Ponieważ w jaskini nie ma czegoś takiego, rdzawe osobniki nadal muszą wychodzić na zewnątrz, chyba że znalazły nieodkryty na razie sposób na skuteczną inkubację jaj w mrocznej, wilgotnej jaskini.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...