Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wziewne nanocząstki z lekiem na choroby serca

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół specjalistów z Niemiec i Włoch opracował nanocząsteczkowy środek wziewny do leczenia niewydolności serca.

Nanocząstki fosforanu wapnia mają mniej niż 50 nm średnicy. Są biokompatybilne i biodegradowalne. Potrafią się szybko przemieścić z układu oddechowego do krwiobiegu, a stąd są wychwytywane przez kardiomiocyty. Gdy się tam dostaną, uwalniają lek, którego zadaniem jest naprawa kanałów wapniowych (dzięki temu można odtworzyć prawidłową czynność elektryczną mięśnia sercowego).

Najpierw autorzy publikacji z pisma Science Translational Medicine prowadzili badania na myszach i szczurach z kardiomiopatią cukrzycową. Po zastosowaniu środka wziewnego mierzyli pojemność wyrzutową lewej komory. Okazało się, że o ile przed leczeniem wynik myszy z uszkodzonymi sercami był o 17 punktów procentowych niższy niż w przypadku zdrowych myszy, o tyle po podaniu nanocząstek z ładunkiem wynik wzrósł średnio o 15 punktów procentowych.

Później akademicy testowali swoje rozwiązanie na świniach (ich układ oddechowy bardziej przypomina ludzki). Szczególnie ważną kwestią była szybkość gromadzenia nanocząstek w tkance serca. Okazało się, że spełniała ona oczekiwania uczonych z nawiązką.

Dr Michele Miragoli z Uniwersytetu w Padwie i jego ekipa podkreślają, że nie zaobserwowano żadnego toksycznego wpływu na tkankę gryzoni.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...