Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Suplement dla kobiet na szybsze bieganie

Recommended Posts

Kobiety, które zażywają specjalny suplement - mieszankę chelatów 3 minerałów i 2 pochodnych aminokwasów - biegają szybciej.

W początkowym eksperymencie, który objął 28 młodych kobiet, okazało się, że w grupie interwencyjnej po miesiącu średni czas pokonania dystansu 3 mil (ok. 4,8 km) spadł z 26,5 do 25,6 min. Odległość pokonywana przez 25 minut na rowerze stacjonarnym wzrastała zaś ze średnio 6 (ok. 9, 65 km) do 6,5 mili (ok. 10,4 km). Poprawę zaobserwowano też w przypadku testu wchodzenia przez 90 s na stopień o wysokości 41 cm (liczba powtórzeń rosła z 40 do prawie 44). Wszystkie zmiany były istotne statystycznie i nie występowały w grupie placebo (skrobi kukurydzianej).

Autorzy publikacji z Journal of the International Society of Sports Nutrition przeprowadzili też 2. eksperyment z udziałem 36 ochotniczek. Sprawdzali, czy uda się powtórzyć wyniki 1. badania i oceniali wpływ zmniejszenia o połowę dawki jednego ze składników suplementu (w 1. zastosowano połączenie 6 mg żelaza, 15 mg cynku, 2 mg miedzi, a także 2 g karnityny oraz 400 mg fosfatydyloseryny, a w drugim zastosowano tylko 1g karnityny dziennie). Okazało się, że średni spadek czasu na 3 mile wynosił 41 s.

Wiemy, że zwłaszcza młode kobiety cierpią na mikroniedobory różnych składników, a te odgrywają pewną rolę w pracy komórek podczas wysiłku fizycznego. Kobiety jedzą mniej mięsa niż mężczyźni, a menstruacja także przyczynia się do utraty minerałów - wyjaśnia Robert DiSilvestro z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

DiSilvestro pracuje nad ulepszeniem i komercjalizacją suplementu. Szacuje się, że jego miesięczny zapas kosztowałby ok. 35-40 dol.

W 1. eksperymencie panie spożywały proszek zmieszany przez naukowców. Ochotniczki dostawały łyżeczkę z podziałką, za pomocą której odmierzały suplement. Trzeba go było dodać do dowolnego napoju, pitego tuż przed lub po posiłku. Dzienną dawkę należało podzielić na 2 porcje. W 2. eksperymencie suplement miał już postać kapsułek.

Jak podkreślają Amerykanie, uczestniczki studium miały od 18 do 30 lat. Wszystkie regularnie wykonywały ćwiczenia aerobowe (co najmniej 2-3 godziny tygodniowo przez 1,5 miesiąca). Panie musiały być też biegaczkami. Potrzebowaliśmy ludzi, którzy już w tym momencie potrafiliby przebiec 3 mile i nie odczuwać z tego powodu skrajnego zmęczenia.

Choć z wyjątkiem miedzi mężczyźni o wiele rzadziej cierpią na lekkie niedobory zastosowanych minerałów, zespół DiSilvestro chce sprawdzić, czy suplementacja przyniesie jakieś korzyści mężczyznom będącym wegetarianami. Amerykanie chcą się też przyjrzeć biegaczom długodystansowym.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...