Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szczekający pociąg ma odstraszać jelenie

Rekomendowane odpowiedzi

Japoński pociąg wyposażono w głośnik, z którego odtwarzane są odgłosy parskania jelenia i szczekania psa. Ma to zapobiec kolizjom ze zwierzyną płową.

Jak tłumaczą przedstawiciele Kolejowego Instytutu Badań Technicznych, 3-s parskanie przyciąga uwagę jeleni, a 20-s szczekanie psa powinno je wystraszyć i zmusić do ucieczki.

Naukowcy zauważyli, że gdy dźwięk odtwarzano nocą, kiedy jelenie gromadzą się przy torach, liczba zaobserwowanych zwierząt spadła o połowę. Jeśli rozwiązanie okaże się skuteczne, głośniki zostaną zainstalowane także w miejscach, gdzie zazwyczaj spotyka jelenie. Uprzedzając ewentualne zastrzeżenia, kolej podkreśla, że nie pojawią się one w pobliżu siedzib ludzkich.

Jelenie przychodzą do tras kolejowych, bo potrzebują żelaza. Badania pokazały, że zlizują opiłki wytwarzane podczas tarcia kół o tory. Trzy lata temu Japończycy próbowali rozwiązać tę kwestię, ustawiając specjalne lizawki Yukuru.

W grudniu ubiegłego roku pracownik kolei Yuji Hikita dostał Nagrodę Dobrego Dizajnu (Good Design Award) za pomysł na utworzenie specjalnych przejść. W płocie otaczającym tory wycięto 20-50-m fragmenty. By odstraszyć zwierzęta w szczególnie niebezpiecznych okresach (wczesnym rankiem bądź w nocy) odtwarza się tam ultradźwięki. Kiedy można przejść bez przeszkód, system jest wyłączany. Dzięki temu znacząco spadła liczba śmiertelnych zdarzeń z udziałem jeleni.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie nowość. W Polsce już od dawna w wielu miejscach odstrasza się w podobny sposób dzikie zwierzęta przy torach kolejowych, gdy nadjeżdża pociąg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie nowość. W Polsce już od dawna w wielu miejscach odstrasza się w podobny sposób dzikie zwierzęta przy torach kolejowych, gdy nadjeżdża pociąg.

No proszę, nie wiedziałam :) A tak z ciekawości: gdzie coś takiego działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

 

A tak z ciekawości: gdzie coś takiego działa?

Pobliska firma meblarska. Ma sporą flotę busów. Każdy bus od dobrych 15 lat piszczy w specyficzny sposób jadąc w lasach. Lepiej odstraszyć niż przywalić z ładunkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nie wiedziałam :) A tak z ciekawości: gdzie coś takiego działa?

Ja widziałem kiedyś, na stacji CPN odstraszające gwizdki do samochodów, ciekawostką było "zasilanie" gwizdka pędem powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nie wiedziałam :) A tak z ciekawości: gdzie coś takiego działa?

Na pewno działa w lasach na trasie Warszawa - Legionowo - Nowy Dwór Mazowiecki. Dwa lata temu jechałem rowerem wzdłuż tej linii i wielokrotnie przed pojawieniem się pociągu słychać było "wrzaski" różnych zwierząt: psy, świnie, jelenie, konie itp. W pierwszej chwili nie wiedziałem co się tam dzieje więc podjechałem do samej linii. Okazało się, że wzdłuż torów ustawione są głośniki i na 1-2 minuty przed przejazdem pociągu zaczynał się "koncert zwierząt".

O proszę, znalazłem to : https://pl.wikipedia.org/wiki/Odstraszacz_UOZ-1 :)

oraz

Tyle że ja nazwałbym to "Ujadający Odstraszacz Zwierząt" :D

Edytowane przez Sławko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w wielu miejscach się na coś takiego zdecydowali. Fajnie, że polskie firmy/przedsiębiorstwa o tym myślą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Biznes nie lubi strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fajnie, że polskie firmy/przedsiębiorstwa o tym myślą :)

Niestety obawiam się, że nie kierowali się dobrem zwierząt, ale ekonomią eksploatacji i napraw taboru. Dobrze jednak, że przy okazji trochę więcej zwierząt przeżyje o ile nie wpadną pod lufy kolegów Szyszki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...