Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Windows 7 i 8 mogą zwolnić po łatach na Spectre i Meltdown

Rekomendowane odpowiedzi

Wiceprezes Microsoftu Terry Myerson powiedział, że urządzenia z Windows 7 oraz Windows 8 oraz wiele serwerów z tymi systemami, na których zostaną zainstalowane poprawki dla dziur Meltdown i Spectre, będą działały zauważalnie wolniej. Natomiast większość użytkowników Windows 10 nie powinna zauważyć spowolnienia pracy systemu po zastosowaniu łatek.

Posiadacze pecetów wyprodukowanych po 2015 roku nie zauważą, zdaniem Myersona, żadnej zmiany wydajności. Natomiast niektórzy użytkownicy Windows 10 z procesorami Intela wcześniejszymi od modelu Haswell najprawdopodobniej doświadczą spowolnienia pracy maszyny.

W najgorszej sytuacji będą właściciele serwerów z Windows. Tam niezależnie od używanego procesora Myerson zapowiada poważny spadek wydajności. Dlatego też koncern ostrzega administratorów serwerów, by dobrze zastanowili się, czy bardziej zależy im na bardziej bezpiecznych, ale wolniej działających maszynach, czy też potrzebują szybciej działających serwerów, nawet kosztem bezpieczeństwa.

Dziury Spectre i Meltdown to luki sprzętowe w procesorach. Występują praktycznie w każdym urządzeniu z procesorami Intela, AMD i ARM. Jedynym pewnym i skutecznym sposobem, by się ich pozbyć, byłaby zmiana procesora. Nie wiadomo jednak, czy na rynku w ogóle są obecnie dostępne modele niezawierające tych luk. Dlatego też użytkownicy powinni zastosować łaty dostarczone przez producentów systemów operacyjnych.

Specjaliści ostrzegają jednak, że po zastosowaniu poprawek wydajność procesorów spada od 5 do 30 procent. Intel zaprzecza tym doniesieniem. Także Amazon, Apple i Google twierdzą, że łaty nie wpływają na wydajność maszyn.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem po czym, ale mam w pracy jednego win10, który właśnie uznał, że na monitorze FullHD należy pokazywać rozdzielczość taniego laptopa (i za chińskiego boga nie chce się przestawić), a do drukarki każe wkładać wyłacznie bardzo gruby papier. Oczywiście ręcznie.

 

EDIT: Mariuszu, a od kiedy Meltdown dotyczy procesorów innych niż Intel? (bo łączenie obu dziur w jeden problem, a potem przyklejanie takiego pakietu do wszystkich procków to robota pr-owców naszego ulubionego producenta procesorów).

Edytowane przez Przemek Kobel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziury Spectre i Meltdown to luki sprzętowe w procesorach. Występują praktycznie w każdym urządzeniu z procesorami Intela, AMD i ARM. Jedynym pewnym i skutecznym sposobem, by się ich pozbyć, byłaby zmiana procesora. Nie wiadomo jednak, czy na rynku w ogóle są obecnie dostępne modele niezawierające tych luk. Dlatego też użytkownicy powinni zastosować łaty dostarczone przez producentów systemów operacyjnych.

 

 

Dziura Meltdwon nie dotyczy AMD , a na Spectre jest tylko podatny gdy sie zmieni standardowe ustawienia systemowe.

Ja wiem ze dział PR Intela pracuje, piszą w jednym zdaniu/ rubrykach ze wszystkich producentów to dotyczy I inne serwisy kopiują i tłumacza, ale prawda jest inna i my KONSUMENCI musimy o tym WIEDZIEĆ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Spectre to nie problem systemowy, a architektury. Niestety jego usunięcie jest nieco bardziej kłopotliwe, bo nie wystarczy załatać systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...