Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bakteryjno-brokułowy system namierzająco-zabijający

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszanina zmodyfikowanych genetycznie Escherichia coli Nissle i ekstraktu z brokułów pomaga namierzać i likwidować komórki raka jelita grubego.

Zespół dr. Chun-Loong Ho z Narodowego Uniwersytetu Singapurskiego zmodyfikował zamieszkujące nasz przewód pokarmowy nieszkodliwe bakterie, tak by wiązały się one z siarczanem heparanu z powierzchni komórek raka jelita grubego i wydzielały mirozynazę, czyli enzym przekształcający występujące w roślinach z rodziny kapustowatych glukozynolany w silny czynnik przeciwnowotworowy sulforafan. Miałby on być wychwytywany wyłącznie przez zmienione chorobowo komórki.

Podczas eksperymentów podanie do hodowli mieszaniny probiotyku z wyciągiem z brokułów (glukozynolanami) wywoływało ponad 95% zahamowanie namnażania komórek raka jelita grubego. W modelu mysim spożycie probiotyku i ekstraktu skutkowało zaś 75% spadkiem liczby guzów. Wykrywane guzy były przy tym 3-krotnie mniejsze niż w grupie kontrolnej.

Dr Yong Wei Peng uważa, że probiotyk i wyciąg znajdą zastosowanie w profilaktyce, a także po operacji, by wyeliminować niewycięte komórki.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×