Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Endoproteza z mikrosferami antybiotyku chroni przed zakażeniami

Rekomendowane odpowiedzi

By ograniczyć ryzyko infekcji po wszczepieniu endoprotezy stawu, chirurg ortopeda z Houston Methodist Hospital zastosował mikrosfery antybiotyku. Są one implantowane razem ze sztucznym stawem i uwalniają stopniowo lek. Stężenia substancji czynnej są na tyle duże, by zapobiegać zakażeniom przez co najmniej 3-6 tygodni (w takim przedziale czasowym najczęściej się one rozwijają).

Ryzyko zakażenia istnieje po każdej operacji, jednak infekcje po wszczepieniu endoprotezy trudniej leczyć. Metalowe implanty nie są bowiem połączone z układem krążenia, przez co leukocyty tu nie docierają [...] - wyjaśnia dr Terry Clyburn. Niekiedy w takiej sytuacji konieczna staje się ponowna operacja, podczas której oczyszcza się bądź wymienia endoprotezę.

Obecnie większości pacjentów przed i po operacji podaje się dożylnie antybiotyki. Przy powlekaniu implantu mikrosferami antybiotyku lek jest dostarczany bezpośrednio do pola operacyjnego. Bakterie nie mają więc szans rozwinąć zakażenia.

Wg Clyburna, większość leków o wydłużonym uwalnianiu wydala całą zawartość po rozpuszczeniu powłoki. W mikrosferach zastosowano jednak kilka warstw antybiotyku, który stopniowo rozpuszcza się i penetruje implant oraz tkanki przyległe. W ciągu 6 tygodni mikrosfery całkowicie się rozpuszczają. Nic po nich nie zostaje, nie ma więc ryzyka powikłań.

W ramach eksperymentów Amerykanie skazili 2 metalowe implanty gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). Przed wszczepieniem zwierzętom jeden pokryto mikrosferami antybiotyku. W tej grupie nie rozwinęła się ani jedna infekcja.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×