Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jak młodzież reaguje na legalizację marihuany

Rekomendowane odpowiedzi

Zalegalizowanie rekreacyjnej marihuany w stanie Oregon spowodowało wzrost jej spożycia. Specjaliści postanowili sprawdzić, czy po legalizacji więcej młodzieży zaczęło używać marihuany, czy też ci, którzy używali jej wcześniej, zaczęli jej więcej spożywać.

Badania przeprowadzone przez Oregon Research Institute wykazały, że nie doszło do znaczących zmian liczby młodych ludzi używających marihuanę. Zmieniła się za to częstotliwość jej stosowanie. Badania wykazały, że nastolatkowie, którzy w wieku 13-14 lat zdążyli spróbować marihuany zanim ją zalegalizowano, będąc w wieku 15-16 lat używają jej o 26% częściej niż osoby, które miały 15-16 lat zanim narkotyk został zalegalizowany.

Gdy podejmujemy decyzje dotyczące marihuany, ważne jest, by zastanowić się, jak wpłyną one na nastolatków. Chociaż marihuana została dopuszczona do rekreacyjnego użycia dla osób, które ukończyły 21 lat, to w innych grupach wiekowych może dochodzić do zmian zachowania, wieku inicjacji i częstotliwości użycia, mówi doktor Julie C. Rusby, główna autorka badań.

W Oregonie rekreacyjne użycie marihuany dopuszczono w październiku 2015 roku. W momencie, gdy prawodawcy podejmowali decyzje, Rusby i jej zespół prowadzili właśnie badania dotyczące użycia marihuany przez osoby w wieku 13-16 lat. Mogli więc zebrać dane dotyczące okresu sprzed jak i po legalizacji. Ponadto Oregon zdecydował, że poszczególne hrabstwa i miasta będą mogły zabronić używania marihuany, naukowcy mieli więc możliwość badania problemu i obserwowania różnic w skali lokalnej. Ankiety dotyczące używania narkotyku wypełniali zarówno nastolatkowie, jak i ich rodzice.

Okazało się, że wpływ decyzji Senatu stanu Oregon jest zróżnicowany w zależności od polityki władz lokalnych. Okazało się, że młodzi ludzie mieszkający w tych miejscach, gdzie władze lokalne zakazały później marihuany, wykazywali mniejszą chęć spróbowania marihuany od swoich rówieśników, mieszkających tam, gdzie władze lokalne dopuściły narkotyk do obrotu. Tam, gdzie władze lokalne zakazały marihuany, młodzi ludzie rzadziej też po nią sięgali. Ponadto tam, gdzie władze lokalne dopuściły marihuanę, młodzi ludzi, którzy zetknęli się z nią w wieku 13-14 lat, gdy była jeszcze zakazana, już kilka miesięcy po jej dopuszczeniu niemal dwukrotnie zwiększyli częstotliwość spożywania narkotyku. Nie zauważono natomiast, by polityka władz stanowych czy lokalnych wpłynęła na używanie marihuany przez rodziców.

Wyniki badań prowadzonych w stanach, gdzie zalegalizowano rekreacyjną marihuanę wskazują, że ważne jest, by powstrzymać młodych ludzi już używających narkotyku przed zwiększeniem jego spożycia, mówi Rusby.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...