Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kto śpi za krótko, tego dręczą negatywne myśli

Rekomendowane odpowiedzi

Spanie mniej niż 8 godzin wiąże się z występowaniem typowych dla depresji czy zaburzeń lękowych natrętnych, nawracających myśli.

Prof. Meredith Coles i Jacob Nota z Binghamton University oceniali czasowanie i długość snu osób z umiarkowanym-dużym nasileniem negatywnych myśli, np. zamartwiania i ruminacji.

Ochotnikom pokazywano zdjęcia, które w zamierzeniu miały wyzwalać reakcję emocjonalną. Naukowcy śledzili ich uwagę, monitorując ruchy gałek ocznych.

Okazało się, że regularnie występujące zaburzenia snu wiązały się z problemami z oderwaniem uwagi od negatywnych informacji. Może to oznaczać, że niedobór snu przyczynia się do występowania uporczywych, negatywnych myśli.

Inni ludzie mogą się zetknąć z negatywną informacją i przejdą na tym do porządku dziennego, zaś nasi badani mieli problem z ich zignorowaniem - opowiada Coles i dodaje, że uważa się, że negatywne myśli zwiększają podatność na różne zaburzenia psychiczne, w tym depresję czy lęk.

Amerykanie nadal badają to zagadnie. Sprawdzają, jak czasowanie i czas trwania snu przyczyniają się do rozwoju i utrzymywania zaburzeń psychologicznych. Jeśli ich przewidywania są słuszne, w przyszłości można by leczyć depresję i zaburzenia lękowe, przesuwając cykle snu na lepszą porę lub zwiększając prawdopodobieństwo zaśnięcia po położeniu do łóżka.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×