Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dla biegaczy kluczowe jest wzmocnienie głębokich mięśni tułowia

Rekomendowane odpowiedzi

Wg zespołu z Centrum Medycznego Wexnera Uniwersytetu Stanowego Ohio, kluczem do zostania dobrym biegaczem jest praca nad głębokimi mięśniami tułowia (ang. deep core muscles), a nie nad mięśniami prostymi brzucha.

Amerykanie badali, co może wywoływać chroniczny ból pleców u biegaczy. Zależało im także na wskazaniu ćwiczeń, które by mu zapobiegały.

Studium, którego wyniki ukazały się w Journal of Biomechanics, sugeruje, że biegacze ze słabymi głębokimi mięśniami tułowia są bardziej podatni na wystąpienie bólu dolnej części pleców. Niestety, u większości ludzi sprawność tych mięśni pozostawia wiele do życzenia.

Mierzyliśmy wymiary biegaczy i jak się poruszają. Na tej podstawie tworzyliśmy komputerowy model ich ciała. To pozwala określić ruch każdej kości i ciśnienie przykładane do poszczególnych stawów. Taką symulację można potem wykorzystać do wirtualnego wyłączenia pewnych mięśni i sprawdzenia, jak reszta ciała to kompensuje - opowiada prof. Ajit Chaudhari.

Okazało się, że słabe głębokie mięśnie tułowia zmuszają położone bardziej płytko mięśnie, np. mięśnie proste brzucha, do bardziej wytężonej pracy (przez to szybciej ulegają one zmęczeniu). Jak można się domyślić, konsekwencje są czasem bolesne.

Kiedy twoje mięśnie głębokie tułowia są słabe, reszta ciała to kompensuje. Dzięki temu sposób biegania jest zasadniczo taki sam. Zwiększa się jednak obciążenie kręgosłupa, co może prowadzić do bólu dolnych partii pleców.

Eksperci podkreślają, że nawet dobrze wysportowani ludzie często zaniedbują głębokie mięśnie tułowia. Tradycyjne ćwiczenia, np. przysiady, nie pozwalają wzmocnić tej partii mięśni, a to niezbędne, by być dobrym biegaczem. Chaudhari tłumaczy, że do tego celu lepsze są takie ćwiczenia jak deska, najlepiej wykonywana na niestabilnej powierzchni (np. z platformą Bosu).

Kiedy przypatrzymy się dobrym biegaczom, zazwyczaj nie mają sześciopaków, ale ich mięśnie są bardzo sprawne. Dobre są ćwiczenia statyczne, które zmuszają do wysiłku mięśnie głębokie [...].

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam - tureckie wstawanie- idealnie wzmacnia gorset mięśniowy, poprawia postawę ciała, odciąża kręgosłup  :)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×