Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

'Inteligentne' latarnie monitorują coraz więcej miast

Rekomendowane odpowiedzi

W San Diego rozpoczęto instalowanie „inteligentnego” oświetlenia ulicznego. Na pierwszy rzut oka nowe latarnie nie różnią się od dotychczasowych, mają nieco grubsze klosze. Najbardziej w oczy rzuca się fakt, że klosze stylizowanych na zabytkowe latarni są przezroczyste. Nowe lampy wyposażono w liczne czujniki, dzięki którym obserwują one otoczenie i monitorują wilgotność, temperaturę oraz zbierają inne dane o powietrzu. Obecnie w najgęściej zaludnionych częściach San Diego znajduje się 50 „inteligentnych” latarni. Do maja ich liczba wzrośnie do 3200.

Każda z latarń będzie monitorowała owalny obszar o wymiarach około 36 x 54 metry. Jej głównym zadaniem będzie wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych i przekazywanie o nich miejsca kierowcom. Niewykluczone też, że będą informowały policję o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach. Władze miasta mówią też, że dane zbierane przez czujniki będą wykorzystywane zarówno przez miasto jak i przez twórców oprogramowania, pracujących nad nowymi usługami dla mieszkańcow i turystów.

Miasto chce też dowiedzieć się, które ze skrzyżowań są najbardziej niebezpieczne. Latarnie będą zbierały informacje nie tylko o wypadkach, ale również o niebezpiecznych sytuacjach, gdy niemal doszło do wypadku.

Latarnie mogą też łatwo zostać wyposażone w urządzenia, które pozwolą włączyć je do sieci ShotSpotter, która automatycznie lokalizuje miejsce oddania strzału na podstawie odgłosów. Obecnie ShotSpotter pokrywa swoim zasięgiem obszar około 10 km2. Dzięki latarniom sieć może zostać znacznie rozbudowana. Współczesna technologia pozwala też na automatyczne rozpoznawania odgłosów rozbijanej szyby czy zderzenia samochodów, dzięki czemu możliwe będzie automatyczne kierowanie patrolu policji na miejsce włamania czy wypadku.

Najbardziej jednak interesująca wydaje się możliwość wykorzystania danych z latarni do świadczenia mieszkańcom różnych usług. Dzięki danym z lamp możliwe będzie np. stworzenie aplikacji pokazującej poziom hałasu na poszczególnych ulicach, dzięki czemu będziemy mogli wybrać na spacer najbardziej cichą trasę. Osoby niewidome będą zaś mogły skorzystać z aplikacji, która pokieruje je przez miasto i pozwoli bezpiecznie przejść przez ulicę dzięki pozyskiwanym na bieżąco danym o ruchu drogowym.

Latarnie uliczne świetnie nadają się do wykonywania zadań, jakie stawiają przed nimi władze San Diego. Mają już doprowadzone źródło zasilania, są wszechobecne i na tyle wysokie, że mogą zebrać wiele pożytecznych informacji.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieć będzie, w zasadzie już jest. Ale inna niż Skynet. Będzie sieć ludzkich i nieludzkich umysłów :)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...