Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Plasterkowe odchudzanie

Rekomendowane odpowiedzi

Na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze powstał plaster z mikroigłami do dostarczania związków stymulujących przemianę białej tkanki tłuszczowej (ang. white adipose tissue, WAT) w spalający energię tłuszcz brunatny (ang. brown adipose tissue, BAT). Za jego pomocą nie tylko ograniczono tycie, ale i o ponad 30% zmniejszono masę tłuszczową myszy przez miesiąc karmionych wysokotłuszczową paszą.

Singapurczycy wykorzystywali 2 związki: agonistę receptora β3-adrenergicznego lub trijjodotyroninę (T3). Gdy plaster przyciska się przez mniej więcej 2 minuty, mikroigły wczepiają się w skórę i odłączają od podłoża. Sam plaster można usunąć.

Gdy igły się rozkładają, cząsteczki leków są stopniowo uwalniane do magazynującej energię podskórnej tkanki tłuszczowej i tam zmieniają ją w spalającą kalorie brunatną tkankę tłuszczową.

Autorzy publikacji z pisma Small Methods podkreślają, że w ten sposób można by walczyć z otyłością, unikając inwazyjnych procedur chirurgicznych czy wysokich dawek leków (to istotne, gdyż mogą one powodować poważne skutki uboczne).

Gdy mikroigły zakotwiczały się w skórze myszy, w ciągu 5 dni okoliczny tłuszcz zaczynał brązowieć, co pomagało zwiększyć wydatkowanie energii i ograniczało przyrost wagi. Ilość leków podawanych via mikroigły była o wiele mniejsza niż przy zażywaniu doustnym lub w zastrzykach. W ten sposób obniża się koszt składnika lekowego, a powolne uwalnianie minimalizuje skutki uboczne - wyjaśnia prof. Chenjie Xu.

Podczas eksperymentów akademicy zaobserwowali, że myszy z plastrami miały niższy poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych niż gryzonie z grupy kontrolnej.

Singapurczycy szacują, że koszt materiałów do wytworzenia prototypu to ok. 3,5 USD. Poza wymienionymi substancjami czynnymi w skład plastra wchodzi też kwas hialuronowy. Zastosowany agonista receptora β3-adrenergicznego został już dopuszczony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) do leczenia zespołu nadreaktywnego pęcherza. Trijodotyronina jest zaś wykorzystywana w terapii niedoczynności tarczycy.

Wcześniejsze badania wykazały, że i agonista receptora β3-adrenergicznego, i T3 mogą wpływać na zamianę WAT w BAT. Do tej pory nie decydowano się jednak na ich wykorzystanie w odchudzaniu, bo przy tradycyjnych drogach dostarczania mogłyby się pojawiać skutki uboczne związane z akumulacją w tkankach innych niż docelowa.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×