Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezrównoważone praktyki turystyczne zagrażają populacji butlonosów z panamskiego archipelagu

Rekomendowane odpowiedzi

Delfiny butlonose z panamskiego archipelagu Bocas Del Toro powinny zostać uznane za zagrożone. Biolodzy z Instytutu Badań Tropikalnych Smithsona odkryli bowiem, że tutejsze delfiny (ok. 80) nie krzyżują się z innymi karaibskimi butlonosami. Niska liczebność jest złym prognostykiem, a coraz większy ruch morski sprawia, że w 2012 r. zginęło co najmniej 7 delfinów.

Naukowcy podkreślają, że między delfinami z Bocas i najbliższą stałą populacją z Kostaryki (jest ona oddalona o zaledwie 35 km) nie zachodzi żadna znacząca wymiana. Delfiny z otwartych wód wydają się trzymać z dala od mrocznych, zielonych wód archipelagu.

Nasze badania pokazują, że populacja delfinów z Bocas Del Toro jest genetycznie izolowana od innych populacji Karaibów. Biorąc pod uwagę istotny wpływ ruchu łodzi na zwierzęta, sugerujemy, że powinno się zmienić kategorię zagrożenia, przynajmniej na poziomie lokalnym - podkreśla Dalia C. Barragán-Barrera z Universidad de los Andes.

Specjalny/lokalny status Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature, IUCN) dla izolowanej populacji delfinów butlonosych nie jest czymś unikatowym. Subpopulacje i podgatunki z Mórz Śródziemnego i Czarnego czy Fiordlandu w Nowej Zelandii różnią się np. kategoriami zagrożenia: jedne uznaje się za narażone, podczas gdy inne za krytycznie zagrożone.

W ramach studium Barragán-Barrera pobrała próbki skóry 25 delfinów. Okazało się, że wszystkie mają ten sam haplotyp, odziedziczony po jednej matce. Nie wykryto go u innych karaibskich delfinów, co sugeruje, że izolacja populacji z Bocas trwała naprawdę długo. Wygląda więc na to, że populacja z Bocas Del Toro przystosowała się do życia w mętnych wodach otoczonych namorzynami. Są one płytkie, chronione przed falami i wolne od większych drapieżników.

Laura May-Collado z Uniwersytetu w Vermont zaczęła badać butlonosy z Bocas w 2004 r. w ramach pracy doktorskiej. Generalnie jej zespół zaobserwował masowy rozwój turystyki związanej z obserwacją delfinów. Wiadomo już, że w tzw. wysokim sezonie - między listopadem a marcem - delfiny stykają się ze 100 łodziami turystycznymi na godzinę.

Ze względu na presję wywieraną na tę populację przez przemysł turystyczny [...] Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa wystosowała 4 zalecenia dla rządu Panamy (dotyczą one strategii ochrony). Niestety, ta gałąź przemysłu nadal się rozrasta i wpływa na delfiny z Bocas Del Toro.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...