Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niezrównoważone praktyki turystyczne zagrażają populacji butlonosów z panamskiego archipelagu

Recommended Posts

Delfiny butlonose z panamskiego archipelagu Bocas Del Toro powinny zostać uznane za zagrożone. Biolodzy z Instytutu Badań Tropikalnych Smithsona odkryli bowiem, że tutejsze delfiny (ok. 80) nie krzyżują się z innymi karaibskimi butlonosami. Niska liczebność jest złym prognostykiem, a coraz większy ruch morski sprawia, że w 2012 r. zginęło co najmniej 7 delfinów.

Naukowcy podkreślają, że między delfinami z Bocas i najbliższą stałą populacją z Kostaryki (jest ona oddalona o zaledwie 35 km) nie zachodzi żadna znacząca wymiana. Delfiny z otwartych wód wydają się trzymać z dala od mrocznych, zielonych wód archipelagu.

Nasze badania pokazują, że populacja delfinów z Bocas Del Toro jest genetycznie izolowana od innych populacji Karaibów. Biorąc pod uwagę istotny wpływ ruchu łodzi na zwierzęta, sugerujemy, że powinno się zmienić kategorię zagrożenia, przynajmniej na poziomie lokalnym - podkreśla Dalia C. Barragán-Barrera z Universidad de los Andes.

Specjalny/lokalny status Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature, IUCN) dla izolowanej populacji delfinów butlonosych nie jest czymś unikatowym. Subpopulacje i podgatunki z Mórz Śródziemnego i Czarnego czy Fiordlandu w Nowej Zelandii różnią się np. kategoriami zagrożenia: jedne uznaje się za narażone, podczas gdy inne za krytycznie zagrożone.

W ramach studium Barragán-Barrera pobrała próbki skóry 25 delfinów. Okazało się, że wszystkie mają ten sam haplotyp, odziedziczony po jednej matce. Nie wykryto go u innych karaibskich delfinów, co sugeruje, że izolacja populacji z Bocas trwała naprawdę długo. Wygląda więc na to, że populacja z Bocas Del Toro przystosowała się do życia w mętnych wodach otoczonych namorzynami. Są one płytkie, chronione przed falami i wolne od większych drapieżników.

Laura May-Collado z Uniwersytetu w Vermont zaczęła badać butlonosy z Bocas w 2004 r. w ramach pracy doktorskiej. Generalnie jej zespół zaobserwował masowy rozwój turystyki związanej z obserwacją delfinów. Wiadomo już, że w tzw. wysokim sezonie - między listopadem a marcem - delfiny stykają się ze 100 łodziami turystycznymi na godzinę.

Ze względu na presję wywieraną na tę populację przez przemysł turystyczny [...] Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa wystosowała 4 zalecenia dla rządu Panamy (dotyczą one strategii ochrony). Niestety, ta gałąź przemysłu nadal się rozrasta i wpływa na delfiny z Bocas Del Toro.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...