Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Probiotyki zabezpieczą przed depresją, także tą związaną z niezdrową dietą?

Rekomendowane odpowiedzi

Pewne bakterie mlekowe chronią przed depresją wywołaną niezdrowym trybem życia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus podawali szczurom bardzo tłustą i pozbawioną błonnika karmę. Niektórym gryzoniom podawano w wodzie probiotyk.

Okazało się, że o ile zwierzęta nieotrzymujące bakterii rozwinęły zachowania podobne do depresji, o tyle zwierzęta z grupy z wodą wzbogaconą probiotykiem zachowywały się jak zwykle. Oznacza to, że bakterie równoważyły skutki niezdrowej diety.

Jak podkreśla dr Anders Abildgaard, u szczurów niedostających probiotyku w tkance mózgowej występowało więcej białych krwinek. Może to być przejawem chronicznego stanu zapalnego. Podobne zjawisko występuje w tkance tłuszczowej i wątrobie osób z nadwagą i cukrzycą.

Co ważne, Duńczycy nie wykryli podwyższonego poziomu leukocytów u gryzoni z wodą wzbogaconą bakteriami mlekowymi. To może wskazywać, że probiotyki działają dzięki reprogramowaniu układu odpornościowego. W naszym studium szczury spożywające probiotyki dorównały zwierzętom z grupy kontrolnej. Wyniki wydają się stanowić poparcie dla tezy, że probiotyki [...] oddziałują także na mózg. Niewykluczone, że uda się to wykorzystać w leczeniu depresji.

W ramach studium wyodrębniono 4 grupy. Dwóm podawano wysokotłuszczową, niskobłonnikową karmę, przy czym do wody jednej z nich dodawano probiotyk. Dieta grup kontrolnych zawierała więcej włókien i o połowę mniej tłuszczu. Po 12 tygodniach zaobserwowano, że niespożywające probiotyków jedzące tłusto gryzonie zachowywały się bardziej depresyjnie podczas testu z pływaniem. Szczury nie mogą cierpieć na taką depresję jak ludzie, ale stają się bardziej bierne i niezdolne do radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

Choć wyników nie da się łatwo przełożyć na ludzi, Abildgaard podejrzewa, że niektórzy pacjenci z depresją mogliby skorzystać na zażywaniu probiotyków. Coraz więcej badań sugeruje, że niezdrowa dieta przyczynia się do wyzwolenia lub utrzymania depresji. Wiemy też, że w porównaniu do średniej, chorzy z depresją prowadzą mniej zdrowy tryb życia [...]. Choć probiotyki nie sprawiają, że jedzenie staje się zdrowsze i nie wpływają na wagę czy glikemię zwierząt laboratoryjnych, mogłyby pomóc w złagodzeniu objawów depresyjnych i dać pacjentom zasoby potrzebne do zmiany trybu życia. W ten sposób przerywano by błędne koło.

Abildgaard dodaje, że depresja nie powinna być postrzegana wyłącznie jako skutek nierównowagi chemicznej w mózgu. Bakterie jelitowe mogą także odgrywać istotną rolę. W ten sposób zatarciu ulega tradycyjny podział na choroby somatyczne i psychiczne.

Badamy interakcje probiotyków z mikrobiomem oraz ich wpływ na powstawanie bakteryjnych metabolitów (ponieważ są one wykrywane we krwi, mogą wpływać na cały organizm). Dokładniejsze zmapowanie tych mechanizmów pomoże w ustaleniu, którzy pacjenci skorzystaliby na uwzględnieniu probiotyków w terapii [...].


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×