Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

RZ Piscium niszczy planety?

Rekomendowane odpowiedzi

Niezwykłe nieregularne i bardzo silne wzorce przygasania gwiazdy RZ Piscium mogą być powodowane przez pozostałości zniszczonej planety, krążącej wokół tej gwiazdy – twierdzą amerykańscy astronomowie. Nasze obserwacje wykazały, że wielkie chmury pyłu i gazu okresowo blokują światło gwiazdy. Gaz i pył prawdopodobnie na nią opadają, mówi Kristina Punzi z Rochester Institute of Technology. Uważamy, chociaż możliwe są też inne wyjaśnienie, że ten materiał pochodzi z rozpadu masywnych obiektów, które okrążały gwiazdę, dodaje.

RZ Piscium znajduje się w odległości 550 lat świetlnych od nas, w Gwiazdozbiorze Ryb. Nieprzewidywalne epizody przygasania gwiazdy mogą trwać nawet dwie doby, a w tym czasie gwiazda staje się 10-krotnie słabiej widoczna niż normalnie. Światło dochodzące do nas z RZ Piscium zawiera znacznie więcej pasma podczerwonego, niż np. Słońce. Wskazuje to, że gwiazda otoczona jest gorącym pyłem. Z tego też powodu aż 8% jej światła to podczerwień. Znamy jedynie kilka gwiazd, które świecą w taki sposób. Mamy więc tam do czynienia z gigantycznymi ilościami pyłu.

Te i inne obserwacje skłoniły astronomów do wysunięcia hipotezy, że RZ Piscium to młoda gwiazda podobna do Słońca, która otoczona jest gęstym pasem asteroid. W pasie dochodzi do częstych kolizji, wskutek których powstaje pył.

Nie wszystkich to jednak przekonywało. Zgodnie z inną hipotezą, gwiazda jest starsza od Słońca i właśnie weszła w etap zmieniania się w czerwonego olbrzyma. Wokół takiej gwiazdy nie powinno być już pyłu z dysku protoplanetarnego, zatem potrzebne było inne wyjaśnienie. Powiększająca się gwiazda niszczy planety na pobliskich orbitach, stąd pył.

Naukowcy z Rochester Institute of Technology uważają, że RZ Piscium jest po trochę każdą z takich gwiazd. Dzięki obserwacjom przeprowadzonym za pomocą XMM-Newton stwierdzili, że promieniowanie X z tej gwiazdy jest około 1000-krotnie bardziej intensywne, niż ze Słońca. Silne promieniowanie w paśmie X jest typowe dla wielu młodych gwiazd. Temperatura powierzchni gwiazdy wynosi około 5330 stopni Celsjusza, czyli jest ona nieco chłodniejsza niż Słońce i zawiera dużo litu. Ilość litu zmniejsza się z wiekiem gwiazdy, zatem na tej podstawie możemy obliczyć jej wiek, stwierdził Joel Kastner, współautor badań. Naukowcy obliczyli, że gwiazda liczy sobie 30-50 milionów lat. Jest więc młoda, jednak istnieje już wystarczająco długo, że nie powinna być otoczona tak olbrzymią ilością pyłu i gazu. Większość gwiazd typu słonecznego traci swój dysk protoplanetarny w ciągu kilku milionów lat. Fakt, że po dziesiątkach milionów lat RZ Piscium jest otoczona tak wielką ilością gazu i pyłu wskazuje, że gwiazda prawdopodobnie niszczy a nie tworzy planety.

Specjalistom udało się ustalić temperaturę pyłu na 230 stopni Celsjusza, co wskazuje, że znajduje się on w odległości około 50 milionów kilometrów od gwiazdy. Nasze badania wskazują, że materiał ten zarówno opada na gwiazdę, jak i jest od niej odpychany, informuje Carl Melis, kolejny z badaczy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"…Była ciepła, pachnąca noc. Szemrały fontanny Wersalu. Piękna kobieta wzniosła rozmarzone oczy ku górze. — Dlaczego ta gwiazdeczka mruga, tam, w niebie?

Jej kawaler potrząsnął lokami pudrowanej peruki i powiedział z wytworną galanterią: — To bogowie miłości mrugają do nas, ma cher. Dama zadowoliła się tą odpowiedzią."


 

Problemy iście fantastyczno-naukowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...