Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nanocząstki z barwnikiem pomogą chirurgom usunąć komórki guza

Rekomendowane odpowiedzi

Nanocząstki z naftalocyjaniną krzemu (ang. silicon naphthalocyanine, SiNc) ułatwią chirurgom wycięcie zmian nowotworowych. Pomogą też w zabiciu komórek, których nie da się usunąć. SiNc można by podawać dożylnie lub dootrzewnowo.

Platforma opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Oregonu składa się z naftalocyjaniny krzemu (barwnika), gęsto upakowanej w biodegradowalnych nanocząstkach z kopolimeru PEG-PCL - polikaprolaktonu i poli(tlenku etylenu). SiNc początkowo nie są fluorescencyjne. Zmniejszając upakowanie, świecenie aktywuje jednak sam guz.

Sygnał fluorescencji w bliskiej podczerwieni wykrywa się w trakcie operacji. Świecące regiony, których nie da się usunąć chirurgicznie, można potraktować promieniowaniem laserowym z zakresu bliskiej podczerwieni. Prowadzi to do podgrzania nanocząstek i zabicia reszty zmienionych chorobowo komórek. Zespół Oleny i Oleha Taratulów oceniał skuteczność takiego rozwiązania w testach in vitro oraz in vivo na 2 modelach mysich (jeden z nich symulował przerzuty raka jajnika do otrzewnej).

Ekipa operowała myszy, stosując obrazowanie fluorescencyjne w bliskiej podczerwieni w czasie rzeczywistym (nowe nanocząstki okazały się kompatybilne z dopuszczonym przez FDA systemem Fluobeam 800). Niewycięte zmiany poddano fototerapii.

Przyszłe testy platformy obejmą szczury i psy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×