Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Związki z czosnku z fluorowym "dopalaczem"

Rekomendowane odpowiedzi

Podstawienie atomów wodoru fluorem w organicznych związkach siarki z czosnku zwiększa ich skuteczność.

Zespół prof. Erica Blocka i Shakera A. Mousy z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Albany zastanawiał się, czy dodatek fluoru do pozyskanych z czosnku naturalnych związków może zwiększyć ich korzystną aktywność biologiczną.

Autorzy publikacji z pisma Molecules przypominają, że fluor jest jednym z najbardziej reaktywnych pierwiastków i że zawiera go kilka z 10 najlepiej sprzedających się leków, np. Lipitor (atorwastatyna) Pfizera. Pamiętając o tym, naukowcy wymyślili, że połączenie czosnku z fluorem również może być dobrym pomysłem.

Od momentu odkrycia antybiotyczne właściwości związków z czosnku były intensywnie badane. Biorąc pod uwagę istotność fluoru dla chemii i biologii medycznej, chcieliśmy sprawdzić, jak podstawienie fluorem może wpłynąć na reaktywność chemiczną i aktywność biologiczną substancji z czosnku. Takie fluorowane analogi są [dziś] czymś kompletnie nieznanym - podkreśla Block.

By przetestować swoją hipotezę, akademicy zmodyfikowali kilka związków z czosnku, zastępując atomy wodoru atomami fluoru. Podczas eksperymentów na 10-dniowych embrionach kur porównywano wpływ związków zmodyfikowanych i naturalnych. Miały one działać jako czynniki antyangiogenne i antytrombotyczne. Leki antyangiogenne znajdują zastosowanie w terapii onkologicznej, bo hamują wzrost naczyń, a więc i samego guza, natomiast leki antytrombotyczne ograniczają tworzenie agregatów płytek krwi (skrzepów).

Wyniki pokazały, że zmodyfikowane związki były skuteczniejsze. Amerykanie podkreślają jednak, że ich badania miały pilotażowy charakter i że w ramach przyszłych studiów trzeba będzie zmienić procedury laboratoryjne, tak by móc szybciej i taniej uzyskiwać nowe substancje. Wtedy będzie je można dokładniej przebadać.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×