Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Podczas TK mumii wykryto najstarsze znane przykłady raka piersi i szpiczaka mnogiego

Rekomendowane odpowiedzi

Wykonawszy tomografię komputerową (TK) 2 mumii ze zlokalizowanej na zachodnim brzegu Nilu naprzeciw miasta Asuan nekropolii Qubbet el-Hawa, międzynarodowy zespół wykrył najstarsze jak dotąd przypadki szpiczaka mnogiego i raka piersi.

Naukowcy ustalili, że kobieta z rakiem piersi zmarła ok. 2000 r. p.n.e., zaś mężczyzna ze szpiczakiem ok. 1800 r. p.n.e. Oboje należeli do klasy rządzącej (rodów z Elefantyny).

W odróżnieniu od tradycyjnych metod, stosując tomografię, nie niszczy się zawojów mumii ani jej ubioru. Dzięki TK uzyskuje się też cenne informacje nt. metod balsamowania.

Skanowaniu poddano nie tylko mumie kobiety i mężczyzny, ale i ok. 9-letniego chłopca oraz nastoletniej dziewczyny z epoki późnej. Były one doskonale zachowane. Widać było nawet rysy twarzy zmarłych.

W przypadku znacznie starszych mumii chorych zachowały się tylko kości zawinięte w bandaże.

Uzyskane wyniki sugerują, że techniki balsamowania zmieniały się w czasie, a te opisane przez Herodota zaczęto stosować, przynajmniej w południowej części starożytnego Egiptu, dopiero w epoce późnej.

Ponieważ w mumiach z epoki późnej nie zidentyfikowano śladów choroby, wydaje się, że chłopiec i dziewczyna zmarli w wyniku ostrego zakażenia.

Badania obrazowe przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim w Asuanie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×