Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zahamowanie białka stresu z mięśni zapobiega cukrzycy

Rekomendowane odpowiedzi

Okazuje się, że FKBP51 - białko stresowe występujące w mięśniach - sprzyja rozwojowi cukrzycy.

Od jakiegoś czasu naukowcy wiedzą, że FKBP51 ma związek z depresją i zaburzeniami lękowymi. Bierze bowiem udział w regulacji układu stresowego - kiedy układ ten nie działa prawidłowo, mogą się rozwijać zaburzenia psychiczne. Teraz zespół z Instytutu Psychiatrii Maxa Plancka odkrył, że FKBP51 stanowi molekularny łącznik między systemem regulacji stresu i procesami metabolicznymi w organizmie.

Jak wyjaśnia Mathias Schmidt, bogata w tłuszcze niezdrowa dieta oznacza dla organizmu stres. Kiedy w mięśniach powstaje coraz więcej FKBP51, dochodzi do zmniejszenia wchłaniania glukozy. Wskutek tego mogą się zaś rozwinąć cukrzyca i otyłość.

Kiedy zablokuje się FKBP51, cukrzyca się nie rozwinie, nawet jeśli liczba kalorii jest za duża albo organizm jest ciągle stresowany. Niższy poziom FKBP51 w tkance mięśniowej ogranicza nietolerancję glukozy (podtrzymany zostaje normalny metabolizm).

FKBP51 można farmakologicznie zablokować za pomocą antagonistów. Takie związki zostały już opracowane przez Felixa Hauscha (obecnie Uniwersytet w Darmstadt). Będą one nadal rozwijane i ostatecznie poddawane testom klinicznym.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czy zablokowanie tego FKBP51 sprawi również, że człowiek będzie się mniej stresował? Bardzo by się przydał jakiś lek na stres...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×