Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mikrokapsułki ochronią prozdrowotną laktoferynę przed sokiem żołądkowym dorosłych

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy opracowali system transportowy, który pozwala bezpiecznie dostarczać laktoferynę do jelita cienkiego. Dzięki temu z jej dobrodziejstw (m.in. właściwości przeciwnowotworowych) mogą skorzystać nie tylko ssące mleko matki niemowlęta, ale i dorośli z dojrzałym żołądkiem.

Laktoferyna występuje w siarze i mleku. Jest wielofunkcyjnym białkiem z grupy transferyn. Wykazuje m.in. właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Niestety, dorośli nie mają jak z skorzystać z jego prozdrowotnych cech. Ich soki żołądkowe robią bowiem swoje, nim laktoferyna dotrze do jelita cienkiego (w jelicie cienkim znajdują się zaś receptory laktoferyny, dzięki którym białko zostaje wchłonięte i przetransportowane do układu limfatycznego).

Zespół Maxima Kiryukhina z A*STAR obmyślił jednak sposób na zabezpieczenie laktoferyny przed działaniem enzymów trawiennych. Zaczynamy od mikrocząstek węglanu wapnia. Są one porowate i absorbują laktoferynę, tworząc rdzeń, wokół którego możemy utworzyć ochronną otoczkę. Później rozpuszczamy węglan, pozostawiając laktoferynę w mikrometrowych rozmiarów skorupce. Zaprojektowano ją w taki sposób, by pozostawała stabilna w soku żołądkowym, ale rozkładała się w soku jelitowym.

Otoczkę tworzy 8 naprzemiennych warstw surowiczej albuminy wołowej i przeciwutleniacza kwasu taninowego. Są one zgrupowane w 4 dwuwarstwy. Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports podkreślają, że takie rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne, ale i tanie.

Ekipa przeprowadziła testy in vitro oraz in vivo; najpierw właściwości kapsułki oceniano, poddając ją działaniu symulowanych enzymów, a później prowadzono eksperymenty na myszach. Podczas badań na gryzoniach białko znakowano fluorescencyjnie, dzięki czemu można było śledzić jego losy na różnych etapach trawienia. Okazało się, że duże jego ilości występowały w jelicie cienkim i wątrobie. Wiadomo więc, że laktoferyna przetrwała kontakt z sokiem żołądkowym i została wchłonięta w jelicie cienkim.

Jak podkreślają akademicy, obecnie trwają rozmowy z partnerami nad ewentualną komercjalizacją procesu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...