Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Psychologiczne klucze do długowieczności

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy zidentyfikowali wspólne cechy psychologiczne 90-101-latków, żyjących w południowych Włoszech w okolicach Cilento. Kluczem do długiego życia wydają się optymizm, upór oraz przywiązanie do rodziny, ziemi i religii.

Zespół z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie i Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zauważył, że ochotnicy w wieku 90-101 cieszyli się gorszym zdrowiem fizycznym, ale lepszym zdrowiem psychicznym niż młodsi członkowie ich rodzin w wieku 51-75 lat.

Na superseniorach przeprowadzono już trochę badań, ale koncentrowały się one raczej na genetyce, a nie na zdrowiu psychicznym czy osobowości. W ramach naszego studium na pierwszy plan wybił się zespół unikatowych cech, związanych z lepszym zdrowiem psychicznym tej wiejskiej społeczności. Należą do nich pozytywne nastawienie, etyka pracy, upór oraz silnie więzi z rodziną, religią i ziemią - opowiada dr Dilip V. Jeste.

Autorzy publikacji z pisma International Psychogeriatrics analizowali przypadki 29 osób z 9 wiosek w regionie Cilento. Akademicy posłużyli się testami do oceny zdrowia fizycznego i psychicznego. Przeprowadzili też z seniorami wywiady (zbierali w ten sposób dane dot. osobistej narracji: migracji, traumatycznych zdarzeń i przekonań). Te same kwestionariusze dano do wypełnienia młodszym członkom rodziny. Proszono ich także o opisanie cech osobowości starszych krewnych.

Umiłowanie ziemi to wspólny motyw, który zapewnia superseniorom życiowy cel. Większość z nich nadal pracuje na roli i w domu [...] - podkreśla Anna Scelzo.

Odpowiedzi udzielone przez superseniorów wskazują na rozwinięte zdolności w zakresie podejmowania decyzji i wiarę w siebie.

Ich podejście najlepiej obrazują następujące cytaty. "W życiu zawsze jest jakieś rozwiązanie. Tego uczył mnie ojciec: stawiaj czoła trudnościom i spodziewaj się najlepszego". Albo: "Zawsze jestem aktywny. Nie wiem, czym jest stres. Życie to coś, z czym trzeba się mierzyć. Zawsze...". I wreszcie: "Muszę powiedzieć, że teraz czuję się młodszy niż wtedy, gdy byłem młody".

Naukowcy podkreślają, że dla badanej grupy typowe były apodyktyczność, upór i potrzeba sprawowania kontroli.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś powiedział - w małżeństwie to trzeba być, trochę ślepym i trochę głuchym. Najlepszy specyfik na dłuuuugie życie - Starym,  jest się tylko raz - młodym, będzie się wiecznie.- (Hioba 33:24, 25) to okazuje mu łaskę i mówi: ‚Zwolnij go od zejścia do dołu! Znalazłem okup! 25 Niech jego ciało stanie się jędrniejsze niż w młodości; niech powróci do dni swego młodzieńczego wigoru’.(Izajasza 25:8) Pochłonie on śmierć na zawsze i Wszechwładny Pan, Jehowa, otrze łzy z każdego oblicza. I hańbę swego ludu zdejmie z całej ziemi, bo tak rzekł Jehowa.
(1 Koryntian 15:26) Jako ostatni nieprzyjaciel ma zostać unicestwiona śmierć.
(Objawienie 21:4) I otrze z ich oczu wszelką łzę, i śmierci już nie będzie ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie. To, co poprzednie, przeminęło”.
(Jana 17:3) To znaczy życie wieczne: ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.                                                         [link]

Edytowane przez pogo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...