Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mumia z grobowca zbadanego 20 lat po odkryciu

Rekomendowane odpowiedzi

W niebadanych od odkrycia w latach 90. grobowcach z nekropolii Dra Abu el-Naga na zachodnim brzegu Nilu odkryto owiniętą w lnianą tkaninę mumię.

Dwa grobowce zostały odkryte przez niemiecką archeolog Frederikę Kampp, która podkreślała, że dotarła do wejścia, ale nigdy nie posunęła się dalej.

W sobotnim komunikacie egipskie Ministerstwo Starożytności ujawniło, że Kampp oznaczyła grobowce symbolami liczbowymi. Najprawdopodobniej pochodzą one z okresu Nowego Państwa.

Oprócz przedmiotów pogrzebowych egipscy archeolodzy znaleźli mumię. Zmarły był wysokiej rangi urzędnikiem lub możnym. Ministerstwo wskazuje nawet na 2 jego potencjalne tożsamości. Grobowiec mógł należeć do Djehuty Mesa; takie imię wyryto bowiem na ścianach albo do Mattiego, ponieważ inskrypcja z jego imieniem oraz imieniem jego małżonki Mehi pojawia się na 50 stożkach pogrzebowych.

Wykopalisk drugiego grobowca nie prowadzono (w kwietniu wstępnie go tylko obejrzano). Po południowej stronie był tam szyb o głębokości 6 m, z którego wchodziło się do 4 komór bocznych. Badania pokazały, że w starożytności grobowiec ponownie wykorzystano. Znaleziono w nim nieco artefaktów oraz przedstawienie osoby, najprawdopodobniej brata zmarłego (miał on ze sobą ofiary i kwiaty dla zmarłego i jego żony).

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×