Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Już po 0,5 s wiemy, ilu mężczyzn jest w grupie i czy należy się bać

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie postrzegają proporcję płci i decydują, czy grupa stanowi zagrożenie, w zaledwie pół sekundy.

Zarówno psycholodzy społeczni, jak i badacze procesów postrzegania wykazali, że wystarczy nam rzut oka na czyjąś twarz, by określić przynależność do kategorii społecznej (np. rasę i płeć), a także odczytać stan emocjonalny czy cechy interpersonalne. Nicholas Alt z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zastanawiał się, czy zjawisko odnoszące się do indywidualnych osób przekłada się również na grupy.

W tym celu Amerykanie przeprowadzili serię 3 eksperymentów. Sprawdzali, jak szybko ochotnicy wykrywają różnice dotyczące grup i do jakiego stopnia ich spostrzeżenia są trafne. Okazało się, że badani błyskawicznie (w 500 milisekund) określali stosunek mężczyzn do kobiet i w miarę jego wzrostu postrzegali grupy jako bardziej zagrażające.

Gdy już wiadomo, że na podstawie grup twarzy ludzie bardzo szybko i trafnie postrzegają informacje nt. kategorii społecznej, zespół Alta chce też sprawdzić, czy istnieją metody na manipulowanie percepcją grup i jak to wpływa na spójność grupy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię że dość szybko. Ciekawi mnie jednak jak to zmierzono.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawi mnie jednak jak to zmierzono.

 

No ja bym zrobił to tak, że na pól sekundy pokazał obrazek (albo więcej) i trzeba powiedzieć gdzie jest więcej np. mężczyzn 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...