Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zanik kości żuchwy/szczęki poprzedza poprzedza początek reumatoidalnej choroby stawów

Recommended Posts

Zanik kości żuchwy/szczęki w wyniku choroby przyzębia poprzedza początek reumatoidalnej choroby stawów (RZS).

Naukowcy z Uniwersytetu w Umeå wskazali na związek przyczynowy między chorobą przyzębia i podwyższonym poziomem wywołującego resorpcję kości białka RANKL we krwi.

Zanik kości żuchwy/szczęki jest wynikiem stanu zapalnego i cechuje zarówno choroby przyzębia, jak i reumatoidalne zapalenie stawów. Mimo różnic w zakresie tego, co wywołuje stan zapalny, od jakiegoś wiadomo, że istnieje korelacja między tymi dwiema chorobami.

Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają np. większe problemy z utratą zębów niż ludzie ze zdrowymi stawami. Poza tym stwierdzono, że terapie nakierowane na choroby przyzębia przynoszą ulgę także pacjentom z RZS. Dotąd nie wykazano jednak, że między tymi 2 jednostkami chorobowym istnieje związek przyczynowo-skutkowy - opowiada Pernilla Lundberg.

Lundberg i Solbritt Rantapää-Dahlqvist postanowiły więc przeanalizować częstość zaników kostnych w stomatologicznych rtg. pacjentów z RZS. Prześwietlenia wykonano przed wystąpieniem objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Porównano je ze zdjęciami zdrowych osób. Rtg. pozyskano od stomatologów. Wszyscy biorący udział w badaniu wielokrotnie oddawali krew w ramach Medical Biobank Northern Sweden Health and Disease Study.

U osób, u których później wystąpiło RZS, lepiej było widać symptomy zaniku kości, a zanik zachodzący z czasem był większy. W grupie, która ostatecznie zachorowała na RZS, najsilniejszy zanik kości odnotowano u ludzi z podwyższonym poziomem RANKL we krwi.

O ile nam wiadomo, dotąd nikt nie wykazał, że osoby, które zapadną na RZS, przed wystąpieniem objawów reumatoidalnego zapalenia stawów mają większy zanik kości żuchwy/szczęki. Nasze wyniki wskazują na związek przyczynowo-skutkowy między chorobą przyzębia a RZS. By to udowodnić ponad wszelką wątpliwość, konieczne są jednak testy kliniczne i badania nad mechanizmami leżącymi u podłoża zaobserwowanego zjawiska - podsumowuje Rantapää-Dahlqvist.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...