Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Windows 7 spadł poniżej 50 procent udziałów

Recommended Posts

Udziały Windows 7 w rynku komputerów z Windows spadły poniżej 50 proc. To dobra wiadomość dla Microsoftu, któremu zależy, by użytkownicy jak najszybciej przesiedli się na system Windows 10. Co więcej, listopadowy spadek udziałów Windows 7 był największy od debiutu tego sytemu w 2009 roku.

Szczyt popularności OS-u przypadł na połowę 2015 roku. Od tamtej pory jego rynkowe udziały zmniejszają się, a w bieżącym miesiącu Windows 7 stracił 3,5 proc. użytkowników. Obecnie system ten jest używany na 43,1% pecetów. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie komputery z systemem z Redmond, to udział Windows 7 wynosi obecnie 48,8%. Różnica wynika z faktu, że system Microsoftu jest używany obecnie na 88,4% pecetów. Do kategorii tej należą zarówno komputery stacjonarne jak i notebooki. Pozostałe 11,6% rynku należy do systemów macOS oraz Linux.

Duże spadki udziałów niekoniecznie muszą wynikać z masowego odchodzenia użytkowników od danego systemu. Jak zauważa firma analityczna Net Applications, na której danych się opieramy, poważny problem stanowią boty, symulujące działalność ludzi w internecie. Są one najczęściej instalowane przez cyberprzestępców. Boty mogą znacząco zafałszować dane. Byliśmy świadkami sytuacji, w których ruch z dużych krajów był wyłącznie ruchem generowanym przez boty. Aktywność botów może zafałszować obraz całości. Tym razem jednak, jak zapewnia Net Applications, duży spadek udziałów Windows 7 jest spowodowany odchodzeniem użytkowników od tego systemu. Firma dokonała bowiem korekty danych o działalność botów i skorygowała też starsze statystyki. Po ich „oczyszczeniu” z ruchu botów nadal widać spory spadek popularności leciwego OS-u Microsoftu.

Najnowsze dane wskazują, że popularność Windows 7 spada szybciej niż miało to miejsce w przypadku Windows X. Na 25 miesięcy przed końcem wsparcia dla Windows XP system ten miał 50,7% udziałów w rynku Windows, czyli niemal o 2 punkty procentowe więcej niż ma obecnie Windows 7. To dobra wiadomość dla Microsoftu. Zła jest taka, że tempo przechodzenia na Windows 10 jest znacznie wolniejsze niż działo się to w przypadku Windows 7. W tym samym czasie od premiery, w jakim Windows 10 jest obecnie, system Windows 7 był używany przez 41,5% użytkowników systemu Windows. Tymczasem Windows 10 zdobył dotychczas 36,2% tego rynku, nie jest więc, jak usiłował przekonywać Microsoft, najszybciej zdobywającym popularność systemem z Redmond.

Jak informuje Net Applications obecnie do systemu Windows XP należy 6,5 proc. rynku komputerów z Windows, co oznacza zmniejszenie udziałów. Z kolei udziały Windows Vista pozostały na stabilnym poziomie okolic błędu statystycznego 0,5%, a Windows 8 i 8.1 z jakichś powodów zwiększyły swoje udziały do 8,1%.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...