Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Utrata wagi w wyniku samych ćwiczeń nie chroni kolan przed chorobą zwyrodnieniową

Rekomendowane odpowiedzi

Otyli ludzie, którzy dużo chudną, mogą znacząco spowolnić degenerację chrząstki w kolanach, ale tylko wtedy, gdy zrzucają zbędne kilogramy za pomocą ćwiczeń i diety albo samej diety.

Otyłość to główny czynnik ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów, a staw kolanowy to miejsce najczęściej objęte procesem chorobowym. U wielu osób postępuje on do takiego momentu, że konieczne staje się wszczepienie endoprotezy.

Gdy dochodzi do utraty tkanki chrzęstnej, choroby nie można [już] odwrócić - podkreśla Alexandra Gersing z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Z tego powodu istotne jest, by osoby z grupy ryzyka albo wczesnymi objawami ChZS spowalniały jakoś degenerację chrząstki.

Choć wykazano, że chudnięcie pomaga pacjentom z nadwagą bądź otyłością, nie było wiadomo, czy metoda odchudzania ma znaczenie. By to rozstrzygnąć, na przestrzeni 96 miesięcy zespół Gersing analizował degenerację chrząstki i nieprawidłowości dot. stawu u osób z otyłością/nadwagą, które utrzymywały wagę albo odchudzały się różnymi metodami.

Naukowcy badali przypadki 760 mężczyzn i kobiet ze wskaźnikiem masy ciała wyższym niż 25 (wszyscy byli uczestnikami studium Osteoarthritis Initiative). Pacjenci mieli łagodną -umiarkowaną postać choroby albo należeli do grupy ryzyka ChZS. Akademicy wyodrębnili 2 grupy: kontrolną, w przypadku której waga się nie zmieniła i eksperymentalną, która zrzuciła zbędne kilogramy. Tę 2. podzielono dodatkowo na podgrupy związane z metodą odchudzania (część ludzi stosowała dietę, część same ćwiczenia, a reszta i dietę, i ćwiczenia). By ocenić chorobę zwyrodnieniową stawów, ochotnikom wykonano rezonans kolana na początku studium, a także po 48 i po 96 miesiącach.

Po 96 miesiącach degeneracja tkanki chrzęstnej była w grupie odchudzającej się znacznie mniejsza. Gdy jednak wzięło się pod uwagę podgrupy, spostrzeżenie to ograniczało się do osób stosujących dietę lub dietę i ćwiczenia. Choć pacjenci, którzy wyłącznie ćwiczyli, schudli tyle samo, co stosujący dietę i łączący dietę z aktywnością, chudnięcie pod wpływem ruchu nie prowadziło do znaczących różnic w degeneracji chrząstki (w porównaniu do grupy kontrolnej).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×